Order za Odwagę (Jugosławia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order za Odwagę
Орден за храброст
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

15 sierpnia 1943

Wydano

ponad 120 000

Order za Odwagę (sr. Орден за храброст, chor. Orden za hrabrost) – jugosłowiańskie odznaczenie wojskowe z okresu II wojny światowej.

Order został ustanowiony przez dowództwo Narodowej Armii Wyzwolenia Jugosławii w dniu 15 sierpnia 1943 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony dla nagrodzenia żołnierzy Narodowej Armii Wyzwolenia Jugosławii za osobistą odwagę i bohaterstwo w czasie walk o wyzwolenie Jugosławii spod obcego panowania w latach 1940 – 1945. Nadawany był także żołnierzom armii sojuszniczych. Order nadawano jednorazowo.

Łącznie nadano ponad 120 tys. orderów.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi okrągły medalion o nieregularnych kształtach wzorowanych na łopoczącej fladze. Na awersie w centralnej części znajdują się skrzyżowane: karabin, topór, kosa i liść laurowy, powyżej znajduje się napis SMRT FASIZMU (pol. Śmierć faszyzmowi) a poniżej SLOBODA NARODU (pol. Wolność narodowi). Na górze odznaki znajduje się pięcioramienna gwiazda.

Istnieje kilka wersji orderu, różniących się wyglądem, w zależności od producenta. Pierwszą partię orderów (poniżej 15 tys. sztuk) wykonano w ZSRR.

Medalion zawieszony jest na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru czerwonego, po bokach są po 3 wąskie paski koloru żółtego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • (ros.) С. В. Потрашков, И. И. Лившиц: Награды Второй мировой войны. Moskwa: Эксмо, 2008, s. 283-285. ISBN 978-5-699-29296-7.