Order Korony Jugosłowiańskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Korony Jugosłowiańskiej
Orden jugoslovenske krune – Орден југословенске круне
Awers
Awers V Klasy
Baretka
Baretka
Ustanowiono 7 stycznia 1808

Order Korony Jugosłowiańskiej (serb.-chorw. Orden jugoslovenske krune – Орден југословенске круне) – odznaczenie Królestwa Jugosławii nadawane w latach 1930–1945.

Historia i insygnia[edytuj]

Order został ustanowiony 5 kwietnia 1930 r. przez króla Jugosławii Aleksandra I w związku ze zmianą nazwy państwa z Królestwo SHS na "Królestwo Jugosławii" (1929). Nadawany był i obywatelom jugosłowiańskim i cudzoziemcom za wybitne zasługi dla tronu, narodu i jedności narodowej. Kategorii wojskowej nie posiadał.

Order Korony został zorganizowany według znanego schematu Legii Honorowej i otrzymał pięć klas: Wielki Krzyż, Komandorię z Gwiazdą, Komandorię, Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski.

Insygnia orderu to oznaka i gwiazda I. i II. klasy. Oznaka to w zasadniczej formie pokryty białą emalią krzyż grecki, którego ramiona są stylizowane w kształcie płatków kwietnych, po cztery płatki na każdym ramieniu. Na awersie medalion środkowy oznaki, otoczony złotym obramowaniem, nosi wysadzaną drobnymi kamieniami szlachetnymi koronę królewską, na rewersie datę ustanowienia odznaczenia – 1930. Między ramionami krzyża umieszczony jest emaliowany na zielono wieniec laurowy. Zawieszką jest – mimo że Jugosławia była monarchią – zielony wieniec laurowy. Gwiazda I klasy jest złota, w kształcie zbliżonym do rombu i nosi na sobie oznakę orderu. Gwiazda II klasy posiada ten sam kształt, ale promienie jej są na przemian złote i srebrne. Order noszony był na ciemnoniebieskiej wstędze i nie posiadał łańcucha.

Po roku 1945 Order Korony Jugosłowiańskiej stał się orderem domowym wygnanej dynastii Karadziordziewiciów, ale w związku z rozpadem Jugosławii po roku 1990 nie jest już, nawet prywatnie, nadawany, choć pretendent do tronu Serbii, królewicz Aleksander Karadziordziewić nadal tytułuje się jego Wielkim Mistrzem.

Odznaczenia[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Korony Jugosłowiańskiej.

Precedencja orderów Jugosławii 1930-1945[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Arnhard Graf Klenau, Europäische Orden ab 1700, München 1978
  • Vacláv Mêřička, Orden und Auszeichnungen, Praha 1969