Oriflame

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oriflame Holding AG
Ilustracja
Państwo  Szwajcaria
Kanton  Szafuza
Siedziba Szafuza
Data założenia 1967
Forma prawna Aktiengesellschaft
Giełda NASDAQ: ORI.ELS
brak współrzędnych
Strona internetowa

Oriflame Holding AG – międzynarodowy holding kosmetyczny zajmujący się produkcją i dystrybucją kosmetyków, sprzedając je w systemie sprzedaży bezpośredniej korzystając z marketingu wielopoziomowego.

Przedsiębiorstwo zostało założone przez braci Jonasa i Roberta af Jochnick w Szwecji, w 1967 roku. Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od łac. Aurea Flamma - złoty płomień. Jest to nawiązanie do strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Tę nazwę nosił też proporzec bojowy średniowiecznych królów Francji - oriflamme.

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Oriflame działa w systemie MLM, nie posiada sieci sklepów ani struktur dostawy do innych przedsiębiorstw. Kosmetyki Oriflame dostępne są przez Konsultantów, czyli osoby związane z przedsiębiorstwem poprzez członkostwo w Klubie Oriflame i działające w systemie prowizyjnym.

Plan marketingowy Oriflame określa dwa sposoby współpracy z przedsiębiorstwem:

Konsultanci-sprzedawcy posługując się katalogami zawierającymi najważniejsze informacje o kosmetykach i aktualnych promocjach, zbierają zamówienia. Następnie kupują zamówione przez klientów produkty w cenie hurtowej bez 20% marży, i sprzedają po 25% marży, którą płaci klient. Różnica między ceną detaliczną pokazaną w katalogu a ceną hurtową jest marżą realizowaną przez konsultanta-sprzedawcę.

  • Budowanie struktury sprzedaży

Budowanie tzw. własnej struktury sprzedaży poprzez pozyskiwanie nowych osób do współpracy jest klasycznym przykładem stosowania marketingu wielopoziomowego w ramach sprzedaży bezpośredniej. Sprzedawcy przysługują premie, które zależą od obrotu handlowego całej struktury (czyli sumy obrotu handlowego wszystkich konsultantów-sprzedawców w danej strukturze) i wynoszą od 4% do 24% obrotu netto. Dodatkowe premie wynikają z tytułów uzyskiwanych po osiągnięciu 24%. Począwszy od Dyrektora Struktury Sprzedaży promując kolejnych Dyrektorów w swojej strukturze uzyskuje się kolejne tytuły (m.in. Dyrektor Złoty, Dyrektor Szafirowy, Dyrektor Diamentowy, dyrektor Dwudiamentowy, Dyrektor Generalny, itp.).

Oriflame na świecie[edytuj | edytuj kod]

Holding działa obecnie w ponad 60 krajach na świecie oraz posiada 6 własnych fabryk: w Polsce, Chinach, Rosji oraz w Indiach. Dodatkowo Oriflame dysponuje Własnym Centrum Naukowym w Dublinie, zatrudniającym ponad 100 naukowców[1].

Oriflame w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Oriflame Poland Sp. z o.o. działa od 1991 roku. W 1995 roku powstała fabryka w Warszawie - Oriflame Products Poland. Obecnie działa poprzez 12 dużych placówek oraz sieć ponad 270 biur regionalnych prowadzonych przez niezależnych konsultantów. W 2012 r. siedziba główna została przeniesiona na ul. Wołoską 22 w Warszawie.

Produkty Oriflame[edytuj | edytuj kod]

Główne hasło reklamowe brzmi naturalne szwedzkie kosmetyki i na nim oparty jest marketing kosmetyków. W ofercie Oriflame znajdują się również wody perfumowane, toaletowe, dezodoranty, produkty do makijażu, akcesoria (torebki, kosmetyczki, biżuteria) oraz suplementy diety Wellness by Oriflame.

Warunki reklamacji i zwrotu produktów[edytuj | edytuj kod]

Od dnia 3 sierpnia 2009 zmieniają się zasady reklamacji. Każdy produkt zakupiony w Oriflame można zwrócić w terminie 30 dni od daty wystawienia faktury bez podania przyczyny (co jest zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, pozwalającym na zwrot zakupionego towaru w ciągu 14 dni w przypadku, gdy sprzedaż odbyła się poza siedzibą dostawcy). W przypadku wystąpienia objawów uczulenia termin wynosi także 30 dni. Jedynym warunkiem jest zużycie nie przekraczające 30% pojemności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nasza historia - O Oriflame | Oriflame Cosmetics | Oriflame Cosmetics, pl.oriflame.com [dostęp 2017-11-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]