Oriflame

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oriflame - światowe przedsiębiorstwo kosmetyczne zajmujące się produkcją i dystrybucją kosmetyków sprzedające je w systemie sprzedaży bezpośredniej korzystając z marketingu wielopoziomowego.

Przedsiębiorstwo powstało w Szwecji w 1967 roku założone przez braci Jonasa i Roberta af Jochnick. Firma przedsiębiorstwa pochodzi od łac. Aurea Flamma - złoty płomień, co nawiązuje do strategii rozwoju przedsiębiorstwa (jest to również nazwa proporca bojowego średniowiecznych królów Francji - oriflamme).

W 1999 roku Izabella Scorupco została wyłączną modelką i rzecznikiem przedsiębiorstwa.

Logo firmy

Zasada działania[edytuj]

Oriflame działa w systemie MLM, nie posiada sieci sklepów ani struktur dostawy do innych przedsiębiorstw. Kosmetyki Oriflame dostępne są przez Konsultantów, czyli osoby związane z przedsiębiorstwem poprzez członkostwo w Klubie Oriflame i działające w systemie prowizyjnym.

Plan marketingowy Oriflame określa dwa sposoby współpracy z przedsiębiorstwem:

Sprzedaż bezpośrednia[edytuj]

Konsultanci-sprzedawcy posługując się katalogami zawierającymi najważniejsze informacje o kosmetykach i aktualnych promocjach, zbierają zamówienia. Następnie kupują zamówione przez klientów produkty w cenie hurtowej bez 20% marży, i sprzedają po 25% marży, którą płaci klient. Różnica między ceną detaliczną pokazaną w katalogu a ceną hurtową jest marżą realizowaną przez konsultanta-sprzedawcę.

Budowanie struktury sprzedaży[edytuj]

Budowanie tzw. własnej struktury sprzedaży poprzez pozyskiwanie nowych osób do współpracy jest klasycznym przykładem stosowania marketingu wielopoziomowego w ramach sprzedaży bezpośredniej. Sprzedawcy przysługują premie, które zależą od obrotu handlowego całej struktury (czyli sumy obrotu handlowego wszystkich konsultantów-sprzedawców w danej strukturze) i wynoszą od 4% do 24% obrotu netto. Dodatkowe premie wynikają z tytułów uzyskiwanych po osiągnięciu 24%. Począwszy od Dyrektora Struktury Sprzedaży promując kolejnych Dyrektorów w swojej strukturze uzyskuje się kolejne tytuły (m.in. Dyrektor Złoty, Dyrektor Szafirowy, Dyrektor Diamentowy, dyrektor Dwudiamentowy, Dyrektor Generalny, itp.).

Oriflame na świecie[edytuj]

Przedsiębiorstwo działa obecnie w 65 krajach, posiada fabryki w Szwecji, Indiach, Rosji, Chinach i Polsce oraz laboratorium badawcze w Dublinie w Irlandii. Oraz laboratorium w Igelosie [Szwecja]

Oriflame w Polsce[edytuj]

Oriflame Poland Sp. z o.o. działa od 1991 roku. W 1995 roku powstała fabryka w Warszawie. Obecnie działa poprzez 12 dużych placówek oraz sieć ponad 270 biur regionalnych prowadzonych przez niezależnych konsultantów. W 2012 została przeniesiona główna siedziba w Warszawie na ulicę Wołoską 22

Produkty Oriflame[edytuj]

Główne hasło reklamowe brzmi naturalne szwedzkie kosmetyki i na nim oparty jest marketing kosmetyków. W ofercie Oriflame znajdują się również wody perfumowane, toaletowe, dezodoranty, produkty do makijażu, akcesoria (torebki, kosmetyczki, biżuteria) oraz suplementy diety Wellness by Oriflame.

Warunki reklamacji i zwrotu produktów[edytuj]

Od dnia 3 sierpnia 2009 zmieniają się zasady reklamacji. Każdy produkt zakupiony w Oriflame można zwrócić w terminie 30 dni od daty wystawienia faktury bez podania przyczyny (co jest zgodne z obowiązującym w Polsce prawem pozwalającym na zwrot zakupionego towaru w ciągu 10 dni w przypadku gdy sprzedaż odbyła się poza siedzibą dostawcy). W przypadku wystąpienia objawów uczulenia termin wynosi także 30 dni. Jedynym warunkiem jest zużycie nie przekraczające 30% pojemności.

Zobacz też[edytuj]


Linki zewnętrzne[edytuj]