Oriflame

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oriflame Holding AG
Ilustracja
Państwo  Szwajcaria
Kanton  Szafuza
Siedziba Szafuza
Data założenia 1967
Forma prawna Aktiengesellschaft
Założyciele Jonas af Jochnick
Robert af Jochnick
Branża przemysł kosmetyczny
Produkty kosmetyki
Giełda NASDAQ: ORI.ELS
brak współrzędnych
Strona internetowa

Oriflame Holding AG – międzynarodowy holding kosmetyczny zajmujący się produkcją i dystrybucją kosmetyków, sprzedając je w systemie sprzedaży bezpośredniej korzystając z marketingu wielopoziomowego.

Przedsiębiorstwo zostało założone przez braci Jonasa i Roberta af Jochnick w Szwecji, w 1967 roku. Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od łac. Aurea Flamma - złoty płomień, co nawiązuje do strategii rozwoju przedsiębiorstwa (jest to również nazwa proporca bojowego średniowiecznych królów Francji - oriflamme).

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Oriflame działa w systemie MLM, nie posiada sieci sklepów ani struktur dostawy do innych przedsiębiorstw. Kosmetyki Oriflame dostępne są przez Konsultantów, czyli osoby związane z przedsiębiorstwem poprzez członkostwo w Klubie Oriflame i działające w systemie prowizyjnym.

Plan marketingowy Oriflame określa dwa sposoby współpracy z przedsiębiorstwem:

Konsultanci-sprzedawcy posługując się katalogami zawierającymi najważniejsze informacje o kosmetykach i aktualnych promocjach, zbierają zamówienia. Następnie kupują zamówione przez klientów produkty w cenie hurtowej bez 20% marży, i sprzedają po 25% marży, którą płaci klient. Różnica między ceną detaliczną pokazaną w katalogu a ceną hurtową jest marżą realizowaną przez konsultanta-sprzedawcę.

  • Budowanie struktury sprzedaży

Budowanie tzw. własnej struktury sprzedaży poprzez pozyskiwanie nowych osób do współpracy jest klasycznym przykładem stosowania marketingu wielopoziomowego w ramach sprzedaży bezpośredniej. Sprzedawcy przysługują premie, które zależą od obrotu handlowego całej struktury (czyli sumy obrotu handlowego wszystkich konsultantów-sprzedawców w danej strukturze) i wynoszą od 4% do 24% obrotu netto. Dodatkowe premie wynikają z tytułów uzyskiwanych po osiągnięciu 24%. Począwszy od Dyrektora Struktury Sprzedaży promując kolejnych Dyrektorów w swojej strukturze uzyskuje się kolejne tytuły (m.in. Dyrektor Złoty, Dyrektor Szafirowy, Dyrektor Diamentowy, dyrektor Dwudiamentowy, Dyrektor Generalny, itp.).

Oriflame na świecie[edytuj | edytuj kod]

Holding działa obecnie w ponad 60 krajach na świecie oraz posiada 6 własnych fabryk: w Polsce, Chinach, Rosji oraz w Indiach. Dodatkowo Oriflame dysponuje Własnym Centrum Naukowym w Dublinie, zatrudniającym ponad 100 naukowców[1].

Oriflame w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Oriflame Poland Sp. z o.o. działa od 1991 roku. W 1995 roku powstała fabryka w Warszawie - Oriflame Products Poland. Obecnie działa poprzez 12 dużych placówek oraz sieć ponad 270 biur regionalnych prowadzonych przez niezależnych konsultantów. W 2012 została przeniesiona główna siedziba w Warszawie na ulicę Wołoską 22

Produkty Oriflame[edytuj | edytuj kod]

Główne hasło reklamowe brzmi naturalne szwedzkie kosmetyki i na nim oparty jest marketing kosmetyków. W ofercie Oriflame znajdują się również wody perfumowane, toaletowe, dezodoranty, produkty do makijażu, akcesoria (torebki, kosmetyczki, biżuteria) oraz suplementy diety Wellness by Oriflame.

Warunki reklamacji i zwrotu produktów[edytuj | edytuj kod]

Od dnia 3 sierpnia 2009 zmieniają się zasady reklamacji. Każdy produkt zakupiony w Oriflame można zwrócić w terminie 30 dni od daty wystawienia faktury bez podania przyczyny (co jest zgodne z obowiązującym w Polsce prawem pozwalającym na zwrot zakupionego towaru w ciągu 10 dni w przypadku gdy sprzedaż odbyła się poza siedzibą dostawcy). W przypadku wystąpienia objawów uczulenia termin wynosi także 30 dni. Jedynym warunkiem jest zużycie nie przekraczające 30% pojemności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nasza historia - O Oriflame | Oriflame Cosmetics | Oriflame Cosmetics, pl.oriflame.com [dostęp 2017-11-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]