Orli Kamień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Orli Kamień
Ilustracja
Orli Kamień (szczyt)
Państwo

 Polska

Pasmo

Góry Sanocko-Turczańskie, Karpaty

Wysokość

518 m n.p.m.

Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa konturowa Bieszczadów Zachodnich, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Orli Kamień”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi znajduje się czarny trójkącik z opisem „Orli Kamień”
Ziemia49°34′54″N 22°13′57″E/49,581667 22,232500

Orli Kamień (518 m n.p.m.) – szczyt i najdalej na zachód wysunięty masyw górski w Górach Sanocko-Turczańskich.

Masyw Orlego Kamienia znajduje się na terenie Gór Słonnych, w zachodniej części tzw. Pasma Olchowieckiego. Ma postać przebiegającego z północnego zachodu na południowy wschód grzbietu o długości ok. 5 km, oddającego liczne ramiona boczne głównie w kierunku południowym, z licznymi niewybitnymi kulminacjami – m.in. Krzyż (457 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie zwykle nazywane Biała Góra, czasem też Orli Kamień (518 m n.p.m.), właściwy Orli Kamień (510 m n.p.m.) dalej na wschód wierzchołek, na szczytowej partii którego znajduje się kilka skałek ostańcowych, nazywanych właśnie "Orle Skałki" czy "Orli Kamień" od których wziął nazwę szczyt, a przez swoją rozpoznawalność cały masyw, choć główna kulminacja jest ok. 2 km na zachód od tego miejsca. Nazwa szczytu w zasadzie dotyczy grupy skałek ostańcowych nieco na zachód od kulminacji.

Od zachodu opływa go San będący granicą z Pogórzem Dynowskim i Kotliną Jasielsko-Krośnieńską. Na wschodzie potok Olchowski oddziela go od masywu Granickiej (575 m n.p.m.), natomiast od głównego grzbietu Gór Słonnych odgranicza przełęcz oraz, na północnym wschodzie, dolina, w której leży wieś Liszna.

Cały masyw, z wyjątkiem stoków w okolicy Lisznej (poniżej 400 m n.p.m.), jest porośnięty lasem. Stoki w wielu miejscach, szczególnie w górnych partiach są strome, a w rejonie szczytu znajdują się piaskowcowe wychodnie. Na ramieniu odbiegającym na zachód z głównego wierzchołka usytuowane jest grodzisko. W dolnej części południowego zbocza, nad Sanem, znajduje się skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie podczas prac budowlanych odkryto osadę celtycką oraz średniowieczną.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony SanokBiała GóraOrli KamieńSłonna (639 m n.p.m.) – PrzysłupRakowaChwaniówRoztoka, dalej przez Pogórze Przemyskie do Przemyśla
szlak turystyczny żółty Sanok – Orli Kamień (510 m n.p.m.)
szlak turystyczny niebieski Szlak Architektury Drewnianej Sanok – MiędzybrodzieOrli KamieńMrzygłódUluczDobraHołuczków – Słonna (639 m n.p.m.) – Granicka – Sanok

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Mapa turystyczna. Skala 1:75000. Wydanie trzecie. Warszawa: PPWK SA. ISBN 83-7329-436-8.