Granicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Granicka
Ilustracja
Pasmo Granickiej – widok z serpentyn pod Przysłupem
Państwo  Polska
Pasmo Góry Sanocko-Turczańskie, Karpaty
Wysokość 575 m n.p.m.
Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa lokalizacyjna Bieszczadów Zachodnich
Granicka
Granicka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Granicka
Granicka
Ziemia49°33′26″N 22°16′45″E/49,557222 22,279167

Granicka (575 m n.p.m.) – szczyt w Górach Sanocko-Turczańskich.

Masyw Granickiej położony jest w zachodniej części Gór Słonnych i razem z usytuowaną na zachód od niego grupą Orlego Kamienia (518 m n.p.m.) oraz sąsiadującą od wschodu Paprocią tworzy tzw. Pasmo Olchowieckie. Od zachodu i północnego zachodu jest ograniczony doliną Olchowskiego Potoku; na północy z głównym grzbietem Gór Słonnych łączy go przełęcz, na północnym wschodzie oraz wschodzie granicą jest potok Wujski. Na południu masyw sąsiaduje z szeroką doliną Sanu.

Grzbiet Granickiej ma długość ok. 5 km (w linii prostej) i rozciąga się z północnego zachodu na południowy wschód. Odbiegają od niego na zachodnim skraju oraz z najwyższego wierzchołka w kierunku zachodnim dwa ramiona obejmujące dolinę niewielkiego potoku. Najwyższy punkt znajduje się w centralnej części, oprócz niego jest jeszcze kilka niewybitnych kulminacji, wznoszących się zaledwie o kilka metrów nad sąsiednie przełęcze. Masyw jest całkowicie zalesiony, na południowym stoku w 1996 r. powstał leśny rezerwat przyrody Polanki obejmujący buczynę karpacką.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski SanokMiędzybrodzie – Orli Kamień – MrzygłódUluczDobraHołuczkówSłonna (639 m n.p.m.) – Granicka – Sanok
Ścieżka edukacyjna czerwona.svg ścieżka przyrodnicza w rezerwacie Polanki

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Mapa turystyczna. Skala 1:75000. Wydanie trzecie. Warszawa: PPWK SA. ISBN 83-7329-436-8.
  2. Szlaki turystyczne w Sanoku i okolicach. [dostęp 6.08.2008].
  3. Zdjęcie tablicy informacyjnej w rezerwacie Polanki. [dostęp 7.08.2008].