Ortopatia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ortopatia (z gr. ορθό, ortho – „właściwy” i πάθος, pathos „cierpienie”) lub inaczej Higiena Naturalna (ang. Natural Hygiene (NH)). Zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej jest alternatywną filozofią medycyny i praktyką pochodzącą z ruchu Nature Cure. Obejmuje ideę witalizmu i uważa że samoregeneracja organizmu jest jedynym lekarstwem na choroby. Preferuje leczenie postem i inne naturalne środki regeneracyjne, a dietę i właściwy styl życia jako środki zapobiegawcze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruch ortopatyczny wywodzi się od Isaaca Jenningsa, który po 20 latach praktykowania tradycyjnej medycyny w 1822 zaczął formułować własne poglądy na temat leczenia[1]. Prace Sylvestera Grahama i kilku innych myślicieli są uważane za mające istotny wpływ na rozwój ruchu. W latach 80. XIX wieku Thomas Allinson opracował swoją teorię, którą nazwał „Medycyna higieniczna”.

Twórca Higieny Naturalnej, Herbert M. Shelton, stał się autorem najważniejszych prac z zakresu ortopatii, w tym jego książka The Hygienic System: Orthopathy[2] wydana w 1939 nadała nazwę nowej dyscyplinie medycyny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Samuel Orcutt, Ambrose Beardsley: The history of the old town of Derby, Connecticut, 1642-1880: With biographies and genealogies. Springfield: Press of Springfield Printing Co., 1880, s. 601.
  2. Herbert M. Shelton: The Hygienic System vol. VI: Orthopathy. San Antonio, Texas: Dr. Shelton’s Health School, 1941.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]