Owoce miękkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Owoce miękkie (maliny i jagody)
Zbiór owoców miękkich (truskawek)

Owoce miękkie – produkty roślin wieloletnich, które dzieli się na trzy grupy: jagody, pestkowce zbiorowe (wielopestkowce) i owoce rzekome[1][2]. W szczycie swojej dojrzałości owoce miękkie stają się delikatne ze względu na miękką strukturę, przez co wymagają odpowiedniego pakowania i transportowania. Ich uprawą i pielęgnacją zajmuje się sadownictwo[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Grupa owoców jagodowych cechuje się miękkim, galaretowatym miąższem, w którym tkwią nasiona. Przykładami są: porzeczki i agrest, winogrona, borówki[2], jagoda kamczacka, goji[1]. Do wielopestkowców należą maliny, jeżyny, a do grupy owoców rzekomych – poziomki i truskawki[1][2].

Prawie wszystkie działania wytwórcze w sektorze owoców miękkich charakteryzują się wysoką pracochłonnością (oprócz zbiorów porzeczek i malin do celów przetwórczych), dlatego ich wytwarzanie jest najbardziej rozwinięte w krajach ze stosunkowo niskimi kosztami pracy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Czym są owoce miękkie – jakie są owoce miękkie?. wiadomoscispozywcze.pl, 15 grudnia 2022. [dostęp 2023-04-25].
  2. a b c Michał Ziemiański, Słownik towaroznawczy artykułów żywnościowych, Warszawa: Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego, 1968, s. 328.
  3. Mrożenia owoców miękkich Cz. 1. Normy i Przepisy. chlodnictwoiklimatyzacja.pl, 14 lipca 2014. [dostęp 2023-04-25].