Przejdź do zawartości

Półwysep Brosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Półwysep Brosa
Półwysep Brossa
Państwo

 Polska

Miejscowości

Teleśnica Sanna

Rodzaj obiektu

półwysep

Położenie na mapie gminy Ustrzyki Dolne
Mapa konturowa gminy Ustrzyki Dolne, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Półwysep Brosa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Półwysep Brosa”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Półwysep Brosa”
Położenie na mapie powiatu bieszczadzkiego
Mapa konturowa powiatu bieszczadzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Półwysep Brosa”
Ziemia49°21′19,2″N 22°30′35,3″E/49,355333 22,509806

Półwysep Brosa (także: Półwysep Brossa[1]) – potoczna nazwa półwyspu jeziora Solińskiego (ramię Kiczery Seredniej – 597 m n.p.m.[2]) położony we wschodniej części akwenu, na południowy wschód od Bramy Teleśnickiej i Wyspy Skalistej (Chwiei), na terenie gminy Ustrzyki Dolne, w Górach Sanocko-Turczańskich. Od południa sąsiaduje z niewielką zatoką[3].

Półwysep zbliżony kształtem do czworokąta. Na półwyspie znajduje się wieś Teleśnica Sanna, którą zamieszkuje jedna rodzina. Na brzegu znajdują się plaże. Na półwysep prowadzi jedna wąska droga od północy, z Teleśnicy Oszwarowej[3].

Nazwa półwyspu pochodzi od nazwiska Krzysztofa Brossa, który osiedlił się tutaj nielegalnie w latach osiemdziesiątych XX wieku. W momencie osiedlenia się teren nie należał do żadnej ze wsi i nie był przeznaczony do zamieszkania. Sam Bross twierdzi, że odmowa osiedlenia wynikała z tego, że uznano go za Ukraińca pragnącego powrócić z wysiedlenia – jego matka pochodziła ze Lwowa[4]. Budynki stanowią gospodarstwo agroturystyczne[3]. Jego przebudowa stanowiła temat projektu dyplomowego Jakuba Lazarowicza wykonany pod kierunkiem Rafała Mazura na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]