Płaszcz Układu Słonecznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Struktura heliosfery - płaszcz (Heliosheath) rozciąga się pomiędzy szokiem końcowym (Termination shock) a heliopauzą; w 2012 roku wykazano, że łukowa fala uderzeniowa (Bow shock) ukazana w tym modelu w rzeczywistości nie istnieje

Płaszcz Układu Słonecznego (ang. heliosheath) – część heliosfery pomiędzy szokiem końcowym a heliopauzą. Jest to obszar, w którym wiatr słoneczny wieje z prędkościami poddźwiękowymi. Otacza cały Układ Słoneczny oprócz hipotetycznego obłoku Oorta.

Wewnętrzną granicą płaszcza Układu Słonecznego jest szok końcowy. Jego odległość od Słońca wynosi około 80-100 j.a. i prawdopodobnie nie jest stała, ale zależy od aktywności Słońca i od galaktycznego pola magnetycznego. Również zewnętrzna granica płaszcza, a zarazem całej heliosfery – heliopauza – jest strukturą dynamiczną, której kształt nadaje oddziaływanie z ośrodkiem międzygwiazdowym. Do niedawna uważano iż płaszcz jest wyraźnie asymetryczny, spłaszczony przez opór ośrodka w kierunku ruchu Słońca przez Galaktykę, a w stronę przeciwną rozciągnięty na kształt warkocza komety. Najnowsze dane dostarczone przez sondę NASA IBEX (Interstellar Boundary Explorer) oraz Cassini wykazały, że przyjęty do tej pory model, w którym głównym czynnikiem odpowiedzialnym za kształt heliosfery i płaszcza było oddziaływanie cząstek wiatru słonecznego z cząstkami medium międzygwiezdnego, jest niepoprawny. Nowe wyniki wskazują, że ważniejszy wpływ ma ciśnienie cząstek oraz ich oddziaływanie z polem magnetycznym medium międzygwiezdnego, a płaszcz nie przypomina komety, ale dość symetryczny bąbel[1][2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bursting the sun's bubble (ang.). W: MIT News [on-line]. Massachusetts Institute of Technology, 2009-10-16. [dostęp 2016-05-15].
  2. First IBEX maps reveal fascinating interactions occurring at the edge of the solar system (ang.). Southwest Research Institute, 2009-10-15. [dostęp 2016-05-15].
  3. Cassini Helps Redraw Shape of Solar System (ang.). The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory LLC, 2009-10-15. [dostęp 2016-05-15].