Centrum Badań Kosmicznych PAN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Centrum Badań Kosmicznych
Polskiej Akademii Nauk
Forma prawna Jednostka budżetowa
Data założenia 29 września 1976
Lokalizacja  Polska
Siedziba ul. Bartycka 18A
00-716 Warszawa
tel: (+48) 224966200
Branża Naukowa - badania kosmosu
Strona internetowa
Nie mylić z Nie mylić z: Polska Agencja Kosmiczna.
Centrum Badań Kosmicznych PAN (2014)

Centrum Badań Kosmicznych PANinstytut badawczy III Wydziału Polskiej Akademii Nauk z siedzibą przy ul. Bartyckiej 18 A w Warszawie. Powołany został decyzją Prezydium PAN 29 września 1976 roku, a działalność rozpoczął 1 kwietnia 1977 roku. W 2010 zatrudniał 180 osób, w tym 13 profesorów i 15 profesorów nadzwyczajnych różnych specjalności, bardzo często technicznych. Od 1991 roku współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną.

W strukturze Centrum znalazły się także: Zakład Fizyki Słońca we Wrocławiu, Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu pod Poznaniem oraz Ośrodek Naukowy Badań Kosmicznych w Wałbrzychu.

Najnowsze projekty[edytuj | edytuj kod]

Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczy m.in. w projektach GMES (Global Monitoring for Environment and Security), Galileo[1], EGNOS[2] i BRITE[3]. W 2001 roku skonstruowany przez instytut instrument o nazwie „CHOMIK” (penetrator geologiczny) poleciał na pokładzie marsjańskiej sondy Fobos-Grunt[4], której misja zakończyła się niepowodzeniem.

Brite-PL[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Lem (satelita).
 Zobacz też: Heweliusz (satelita).

Część kanadyjsko-austriacko-polskiego projektu, w ramach którego zbudowano i wysłano na orbitę 6 satelitów (dwa kanadyjskie, dwa austriackie i dwa polskie), które utworzyły formację lotną na wysokości 800 km. „Ich zadaniem będzie prowadzenie precyzyjnych i jednoczesnych pomiarów fotometrycznych najjaśniejszych gwiazd zmiennych nieba w ciągu planowanych kilku lat działania tych satelitów”[5]. Polskie satelity ważą ok. 6 kg, mają kształt sześcianu o boku 20 cm (są to tzw. CubeSaty). Zainstalowane na satelitach kamery szerokokątne wykonują niezakłócone wpływem atmosfery zdjęcia wielu gwiazd[5]. Pierwszy satelita – „Lem” wystartował w listopadzie 2013[6], a drugi o nazwie „Heweliusz” został wystrzelony w sierpniu 2014.

Studia doktorskie[edytuj | edytuj kod]

W centrum prowadzone są studia doktorskie o dwóch profilach:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]