Pałac Farnese

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pałac Farnese
Główna fasada Willi Farnese
Główna fasada Willi Farnese
Państwo  Włochy
Miejscowość Caprarola
Architekt Giacomo Barozzi da Vignola
Rozpoczęcie budowy 1515
Położenie na mapie Lacjum
Mapa lokalizacyjna Lacjum
Pałac Farnese
Pałac Farnese
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Pałac Farnese
Pałac Farnese
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Pałac Farnese
Pałac Farnese
Ziemia 42°19′47,99″N 12°13′55,19″E/42,329997 12,231997
Hubert Robert (1733-1808) Schody pałacu w Caprarola
Farnese Vignola.jpg

Willa Farnesepałac w miejscowości Caprarola znajdujący się w okolicach miejscowości Viterbo na północ od Rzymu. Pałac został wybudowany na polecenie kardynała Alessandra Farnese, który 13 października 1534 roku został obrany papieżem, przyjął on wówczas imię Paweł III. Miał być letnią rezydencja rzymskiego prałata. Pierwsze prace związane z budową obiektu datuje się na 1515 roku. Autorem pałacu był Giacomo Barozzi da Vignola.

Historia pałacu[edytuj]

W miejscu gdzie stanął pałac wcześniej była dawna średniowieczna forteca. Architekt kazał ją zburzyć ale zachował fundamenty. W ten sposób powstała budowla wznosząca się jak graniastosłup. Stylistyka inspirowana antykiem opierała się na symetrii z systemem pięciokątnym.

Architektura[edytuj]

Przed wejściem do pałacu znajdują się olbrzymie dwubiegowe schody. Ponad nimi widać olbrzymie okna sali balowej. Na narożnikach pałacu są masywne przypory. Patrząc na regularną czteropiętrową fasadę ciężko domyślić się że obiekt ten ma pięciokątny plan. Wręcz całość powoduje że obiekt wydaje się być klasycznym kwadratem wzmocnionym narożnymi przyporami. W środku budowli jest okrągły dziedziniec z dwupoziomowymi arkadami. Galerie tych arkad łączą ze sobą wiele apartamentów. Tarasowe ogrody są jednymi w najpiękniejszych powstałych w renesansie. Budynek stanowił typ „palazzo in fortezza” jednak pozbawiony został właściwie znaczenia obronnego. Pałac ten był jednym z najpiękniejszych przykładów włoskiego renesansu.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Fotografie