Przejdź do zawartości

Pałac Kretzschmarów w Chełmie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Kretzschmarów w Chełmie
Zabytek: nr rej. A/160 z 3.03.1997 i z 26.03.1997
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Chełm

Adres

ul. Pocztowa 50

Pierwszy właściciel

Wilhelm Kretzschmar

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Kretzschmarów w Chełmie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po prawej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Kretzschmarów w Chełmie”
Położenie na mapie Chełma
Mapa konturowa Chełma, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Kretzschmarów w Chełmie”
Ziemia51°07′49″N 23°28′46″E/51,130278 23,479444

Pałac Kretzschmarów w Chełmie – secesyjno-eklektyczna murowana kamienica powstała w latach 18951896, według projektu A. Sokołowa, zlokalizowana przy ul. Pocztowej 50. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej pierwszego właściciela (Wilhelma Kretzschmara). Obecnie znajduje się w niej Pałac Ślubów.

Budowa kamienicy była dwuetapowa. W pierwszej fazie inż. Wilhelm Kretzschmar (przedsiębiorca, właściciel fabryki maszyn rolniczych) zlecił budowę parterowej willi. Następnie kamienicę wraz z fabryką nabył Franciszek Gassner (1906 r.). Dobudował piętro i wieżyczkę (1912). Wówczas został jej nadany secesyjno-eklektyczny styl, który był charakterystyczny dla początków XX wieku (według projektu K. Drozdowicz).

Po II wojnie światowej pałac znalazł się pod zarządem chełmskich władz miejskich. Przeszedł kilka remontów (ostatni w latach 90. XX wieku). Najpierw zlokalizowana była tam poczta, a później Urząd stanu cywilnego.

Kamienica jest jednym z dwóch budynków w Chełmie, które otrzymały status pałacu (drugim z nich jest siedziba Medycznego Studium Zawodowego, znajdująca się przy ul. Szpitalnej 50).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]