Pałac Kretzschmarów w Chełmie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Kretzschmarów w Chełmie
Obiekt zabytkowy nr rej. A/160 z 3.03.1997 i z 26.03.1997
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miejscowość Chełm
Adres ul. Pocztowa 50
Pierwszy właściciel Wilhelm Kretzschmar
Położenie na mapie Chełma
Mapa konturowa Chełma, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Kretzschmarów w Chełmie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Kretzschmarów w Chełmie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po prawej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Kretzschmarów w Chełmie”
Ziemia51°07′49″N 23°28′46″E/51,130278 23,479444

Pałac Kretzschmarów w Chełmie – secesyjno-eklektyczna murowana kamienica powstała w latach 18951896, według projektu A. Sokołowa, zlokalizowana przy ul. Pocztowej 50. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej pierwszego właściciela (Wilhelma Kretzschmara). Obecnie znajduje się w niej Pałac Ślubów.

Budowa kamienicy była dwuetapowa. W pierwszej fazie inż. Wilhelm Kretzschmar (przedsiębiorca, właściciel fabryki maszyn rolniczych) zlecił budowę parterowej willi. Następnie kamienicę wraz z fabryką nabył Franciszek Gassner (1906 r.). Dobudował piętro i wieżyczkę (1912). Wówczas został jej nadany secesyjno-eklektyczny styl, który był charakterystyczny dla początków XX wieku (według projektu K. Drozdowicz).

Po II wojnie światowej pałac znalazł się pod zarządem chełmskich władz miejskich. Przeszedł kilka remontów (ostatni w latach 90. XX wieku). Najpierw zlokalizowana była tam poczta, a później Urząd stanu cywilnego.

Kamienica jest jednym z dwóch budynków w Chełmie, które otrzymały status pałacu (drugim z nich jest siedziba Medycznego Studium Zawodowego, znajdująca się przy ul. Szpitalnej 50).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]