Przejdź do zawartości

Paddington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paddington
Dzielnica Londynu
Ilustracja
Dworzec kolejowy Paddington
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

Wielki Londyn

Miasto

Londyn

Gmina

Westminster

Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Paddington”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Paddington”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Paddington”
51°31′02″N 0°10′23″W/51,517200 -0,173000
St Mary's Hospital

Paddington – dzielnica w środkowym Londynie, położona na terenie gminy City of Westminster, uprzednio posiadająca status dystryktu metropolitalnego (metropolitan borough; 1900-1965[1]).

Do XIX wieku obszar ten miał charakter wiejski. Na terenie dzielnicy znajduje się dworzec Paddington, obsługujący połączenia kolejowe w kierunku zachodnim, oraz szpital St Mary's Hospital[1].

Paddington był i jest zamieszkany przez licznych imigrantów. W XVIII wieku we wsi osiedlili się francuscy hugenoci. W późniejszych latach pojawiły się także znaczące społeczności Greków, Żydów i Arabów oraz imigrantów z Azji Południowej i Karaibów[2][3].

Dzielnica ta nie posiada ścisłego centrum, dają się natomiast wyróżnić na jej terenie obszary o dość wyraźnie zarysowanych granicach – Bayswater na południowym zachodzie, Westbourne Park na zachodzie oraz Maida Vale na północy. Na część północną i południową Paddington przedzielony jest przez linię kolejową (Great Western Main Line), kanał wodny (odnoga Grand Union Canal) oraz drogę A40(M)[3]. Na zachód od Paddingtonu znajduje się Notting Hill, na wschód Marylebone a na południe Hyde Park i Kensington Gardens[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paddington. British History Online. [dostęp 2013-09-12]. (ang.).
  2. a b Paddington, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2013-09-12] (ang.).
  3. a b Paddington. W: Christopher Hibbert Ben Weinreb, John & Julia Keay: The London Encyclopaedia (3rd Edition). Macmillan, 2011, s. 614. ISBN 0-230-73878-8. (ang.).