Paktika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paktika
پکتیکا
Prowincja
ilustracja
Państwo

 Afganistan

Siedziba

Szaran

Kod ISO 3166-2

AF-PKA

Powierzchnia

19 482 km²

Populacja (2021)
• liczba ludności


789 079

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Paktika (paszto: پکتیکا) – jedna z 34 prowincji afgańskich. Położona w południowo-wschodniej części kraju. Zamieszkana w zdecydowanej większości przez Pasztunów. Stolica prowincji w mieście Szaran. W 2021 roku zamieszkiwało ją ponad 789 tys. osób[1].

Sytuacja polityczna i militarna[edytuj | edytuj kod]

Jest to jedna z najbardziej dotkniętych wojnami prowincji Afganistanu. Sąsiedztwo granicy pakistańskiej i leżących po drugiej stronie granicy terenów pusztuńskich w Południowym Waziristanie stanowi oparcie dla działającej na terenie prowincji Paktika partyzantki talibańskiej. W 2006 Muhammad Ali Jalali, ówczesny gubernator prowincji Paktika, został zabity przez Talibów.

Obecność polskich jednostek wojskowych[edytuj | edytuj kod]

Na terenie prowincji Paktika w Sharana znajdowała się jedna z głównych baz wojskowych polskich kontyngentów. Na całym terytorium prowincji rozlokowane były polskie pododdziały, m.in. w Wazacha, polscy żołnierze przebazowani zostali przed 2009 do prowincji Ghazni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Paktika była częścią większej prowincji, lecz została z niej wydzielona prowincja Chost. Na terenie prowincji miały miejsce zacięte boje między mudżahedinami a okupantami radzieckimi.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Paktika graniczy od północy z prowincjami Paktija oraz Chost natomiast od wschodu granica poprowadzona jest wzdłuż Linii Duranda odcinając pusztuńskie terytorium plemiennym w Południowym Waziristanem, położonym już w Pakistanie. W pozostałej części (zachodniej) graniczy z innymi afgańskimi prowincjami, tj. z Zabul oraz z Ghazni.

Większość terenów prowincji pozbawiona jest trwałej roślinności, co jest skutkiem działań wojennych przeszłych lat.

Prowincja położona w strefie sejsmicznej; silne trzęsienie ziemi dotknęło 21 czerwca 2022 cztery dystrykty prowincji Paktika.[2]

Powiaty[edytuj | edytuj kod]

Powiaty prowincji Paktika


Miasta[edytuj | edytuj kod]

Urgun jest głównym miastem prowincji o największym znaczeniu dla handlu, natomiast stolicą prowincji jest Szaran.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Estimated Population of Afghanistan 2021-22. [dostęp 2021-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-27)].
  2. Dramatyczne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Już prawie 1 tys. ofiar śmiertelnych [online], tvp.info, 22 czerwca 2022.