Palizada (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie gminy Palizada na mapie stanu Campeche

Palizada – niewielka gmina w południowo-zachodniej części meksykańskiego stanu Campeche, położona u podstawy półwyspu Jukatan, niedaleko wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest jedną z 11 gmin w tym stanie. Siedzibą władz gminy jest miasto Palizada. Gminę utworzono w 1916 roku decyzją gubernatora stanu Campeche.

Geografia gminy[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia gminy wynosi 2071,70 km², co czyni ją jedną z mniejszych w stanie Campeche. Gmina w 2005 roku liczyła 8290 mieszkańców[1]. Powierzchnia gminy jest równinna, pokryta jest głównie lasami, które mają charakter lasów deszczowych oraz wodami spływającymi do znajdującej się na północny zachód od gminy Laguna de Términos. Klimat jest ciepły i wilgotny z temperaturami rocznymi zawierającymi się w przedziale 22,0 °C – 31,5 °C, ze średnią roczną wynoszącą 22 °C[2].

Gospodarka gminy[edytuj | edytuj kod]

Gmina ze względu na słabą infrastrukturę i brak przemysłu należy do uboższych w stanie Campeche. Ludność gminy jest zatrudniona według ważności w następujących gałęziach: rolnictwie, hodowli, leśnictwie, rybołówstwie, usługach i turystyce. Najczęściej uprawia się kukurydzę, ryż, sorgo i soję a także niektóre gatunki sadownicze m.in. mango i cytrusy. Z hodowli najpowszechniejsza jest hodowla bydła mlecznego. Rybołówstwo rozwija się głównie w Laguna de Términos jednak ze względu na częściową ochronę zbiornika połowy są limitowane[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]