Pallas Atena i centaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pallas Atena i centaur
Ilustracja
Autor Sandro Botticelli
Rok wykonania ok. 1485
Technika wykonania tempera na płótnie
Rozmiar 207 × 148 cm
Muzeum Galeria Uffizi

Pallas Atena i centaur (Pallas Medicea) – obraz autorstwa Sandra Botticellego namalowany ok. 1485 roku.

Obraz, odnaleziony w 1895 roku[1], został namalowany na zlecenie Wawrzyńca Wspaniałego. Ze spisu sporządzonego w 1499 roku (odnalezionego w 1979 roku) wynika, iż znajdował się w willi Villa Medicea di Castello, która należała do Lorenza i Giovanniego di Perifrancesca, obok innego obrazu tego samego autora, Wiosna.

Dzieło przedstawia dwie postacie – Atenę lub Minerwę, boginię mądrości, a jednocześnie Kamilę, bohaterkę Eneidy Wergiliusza. Drugą postacią jest Centaur. Obraz jest alegorią triumfu cnoty nad przywarą. Mądrość Ateny lub czystość Kamilii poskramia zawstydzonego Centaura będącego chciwą mieszanką człowieka i zwierzęcia. Alegoryczny i duchowy wymiar potęguje i odzwierciedla tło obrazu – popękane skały i sielankowy krajobraz.

Symbolizm obrazu[edytuj | edytuj kod]

Centaur był ważną postacią w kulcie Dionizosa. Centaur Falos strzegł wazy obrzędowej, symbolu bożka. W średniowieczu centaur był kojarzony ze zmysłowością. W epoce odrodzenia uchodził za symbol nieczystości i ślepoty równoznacznej z ignorancją. Atena na obrazie trzyma Centaura za kosmyk włosów. Włosy były symbolem mądrości lub siły. Gest bogini oznacza przeniesienie wiedzy ze sfery misteriów i Dionizji do rozumu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ^ Streeter, A. (1903). Botticelli. Original from the University of California: G. Bell and Sons. p. 11.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]