Paquito D’Rivera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paquito D’Rivera
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1948
Hawana
Instrumenty saksofon
klarnet
Strona internetowa

Paquito D’Rivera (ur. 4 czerwca 1948 w Hawanie)[1]kubański saksofonista i klarnecista. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na saksofonie u swojego ojca Tito D'Riviery – znanego kubańskiego saksofonisty grającego muzykę poważną i dyrygenta. Uznawany za cudowne dziecko, występował w młodości z Narodową Orkiestrą Kubańską. W wieku siedmiu lat, kiedy sygnował instrument legendarnej firmy Selmer produkującej instrumenty muzyczne, został najmłodszym artystą, jaki kiedykolwiek sygnował swoim nazwiskiem instrument muzyczny.

W latach 60. studiował klarnet, kompozycję i harmonię w konserwatorium w Hawanie, w tym czasie poznał Chucho Valdésa i wówczas rozpoczęła się jego przygoda z jazzem, w 1963 grał w orkiestrze opery w Hawanie, w 1965 został klarnecistą-solistą w Radiowo-telewizyjnej Narodowej Orkiestrze Kubańskiej. W 1967 znalazł się razem z Valdèsem w Orquestra Cubana de Musica Moderna i został jej dyrektorem artystycznym. Rok później współtworzył z Arturo Sandovalem zespół jazzowy Irakere wykonujący muzykę stanowiącą mieszaninę jazzu, muzyki poważnej i tradycyjnej. W 1978 grupa ta była sensacją podczas festiwali jazzowych w Newport i Montreux oraz zdobyła nagrodę Grammy i dwie nominacje. W 1976 rozpoczął współpracę z duńskim basistą Nielsem Pedersenem. W 1980, po swoim hiszpańskim tournée otrzymał azyl w USA – definitywnie porzucił Kubę i zamieszkał w Nowym Jorku.

Współpracował z takimi muzykami i zespołami jak: McCoy Tyner, Dizzy Gillespie, George Coleman, Chick Corea, Dizzy Gillespie, Tito Puente, Astor Piazzolla, Ying Quartet, Turtle Island String Quartet, wiolonczelista Mark Summer, pianista Alon Yavnai i Yo-Yo Ma. Dyrygował swoim zespołem Havana/New York Ensemble w którym znalazło się wiele młodych talentów, np. Michel Camilo, Danilo Perez, Hilton Ruiz i Claudio Roditi.

W 2005 otrzymał nagrodę NEA Jazz Masters Award[2].

Spisał swoje wspomnienia zatytułowane My sax life (Moje saksofonowe życie).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paquito D’Rivera na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-06-01].
  2. NEA Jazz Masters – Paquito D’Rivera [dostęp 2014-07-07] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]