Parafia Świętego Mikołaja - Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Mikołaja - Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu
Ilustracja
Kościół pw. Św. Mikołaja w Wielu
Państwo  Polska
Siedziba Wiele
Adres ul. Derdowskiego 1,
83-441 Wiele
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja pelplińska
Dekanat Brusy
Kościół Kościół Świętego Mikołaja w Wielu
Filie w budynku byłej szkoły (kaplica) – Wdzydze Tucholskie
Proboszcz ks. Jan Flisikowski
Wspomnienie liturgiczne Wniebowstąpienia Pana Jezusa – w sobotę i w niedzielę – ipsa die, godz. 10.00;

Matki Bożej Pocieszenia – ostatnia niedziela sierpnia – godz. 11.00;
św. Mikołaja – niedziela po 6 grudnia

Położenie na mapie gminy Karsin
Mapa konturowa gminy Karsin, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja - Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja - Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja - Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu”
Położenie na mapie powiatu kościerskiego
Mapa konturowa powiatu kościerskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja - Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu”
Ziemia53°55′25″N 17°51′39″E/53,923611 17,860833
Strona internetowa

Parafia Świętego Mikołaja - Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu − rzymskokatolicka parafia w Wielu. Należy do dekanatu Brusy, diecezji pelplińskiej. Mieści się przy ulicy Derdowskiego w Wielu.

Swoim zasięgiem obejmuje miejscowości: Borsk, Dąbrowa, Górki, Czyste, Zabrody, Joniny, Kliczkowy, Przytarnia, Wdzydze Tucholskie, Huta, Broda.

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja zbudowano w latach 1904–1906 według projektu Rogera Sławskiego z Poznania. Utrzymany jest w stylu neobarokowym. Kościół w Wielu jest murowany z cegły, pokryty na zewnątrz tynkiem. Jest największą budowlą sakralną wielewskiego sanktuarium. Został zbudowany na miejscu poprzedniego, drewnianego kościoła z 1728. Kościół konsekrował 7 lipca 1912 roku ks. biskup pomocniczy Jakub Klunder[1].

Kościół parafialny pw. Św. Mikołaja wraz z przyległym cmentarzem, został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego 4 czerwca 1998 roku pod pozycją nr 1663 (dawny numer rejestru 1188)[2].

Kalwaria Wielewska kaplica grobu

Główną atrakcją Wiela jest Kalwaria Wielewska, wybudowana w latach 1915–1927 na podstawie projektu monachijskiego architekta – Theodora Mayr. Kalwaria powstała z inicjatywy miejscowego proboszcza – księdza Szydzika. Grunty pod kalwarię uzyskane zostały od miejscowego gospodarza – pana Durajewskiego. Kalwaria powstała dzięki środkom własnym parafii oraz licznym ofiarom i darowiznom. Pierwszą wybudowaną kaplicą był „Ogrójec”, który poświęcony został dnia 19 sierpnia 1915 roku.

Kalwaria Wielewska (23 obiekty), została wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego 1 lipca 1998 roku pod pozycją nr 1667 (dawny numer rejestru 1189)[3].

Parafia posiada własną, bardzo bogatą stronę internetową, na której znaleźć można oprócz historii kościoła oraz sanktuarium kalwaryjskiego, wszystkie inne dane opisujące tematykę parafii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]