Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Moskwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia śś. Apostołów Piotra i Pawła w Moskwie
Państwo

 Rosja

Siedziba

Moskwa

Adres

101000, Москва, ул. Малая Лубянка, д. 12

Data powołania

XVII w.

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

Matki Bożej w Moskwie

Dekanat

centralny

kościół

śś. Apostołów Piotra i Pawła w Moskwie[a]

Proboszcz

Fernando Vera Zorrilla

Wezwanie

św. Piotr Apostoł
św. Paweł z Tarsu

Wspomnienie liturgiczne

29 czerwca - Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia śś. Apostołów Piotra i Pawła w Moskwie”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia śś. Apostołów Piotra i Pawła w Moskwie”
Ziemia55°45′45,6″N 37°37′53,0″E/55,762667 37,631389
Strona internetowa

Parafia śś. Apostołów Piotra i Pawła w Moskwie – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, w dekanacie centralnym. Najstarsza parafia katolicka w mieście. Liczy kilka tysięcy wiernych[1].

Obecnie parafia działa w kościele św. Ludwika w Moskwie należącym do parafii św. Ludwika[2]. Msze święte odprawiane są w językach rosyjskim i litewskim[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mimo istnienia w Moskwie wspólnoty katolickiej przez długi okres władze carskie nie pozwalały na osiedlenie się w stolicy księdza katolickiego w przeciwieństwie do duchownych protestanckich, którzy działali w Moskwie od czasów Iwana IV Groźnego. Stan taki trwał do rządów carów Iwana V Romanowa i Piotra I Wielkiego, kiedy to w 1684 do Moskwy przybyli jezuici pełniący funkcje kapelanów ambasady austriackiej. Papież Innocenty XI w tym samym roku powołał misję katolicką w Rosji. Duży wpływ na zmianę podejścia do katolików miał przyjaciel Piotra I gen. Patrick Gordon, który sam był katolikiem. Początkowo msze święte odprawiane były w prywatnym domu należącym do holenderskiego kupca. W 1689 pod wpływem patriarchy Moskwy Joachima car wydalił jezuitów. Jednak już w 1691, po śmierci Joachima, zezwolono na przybycie do Moskwy kolejnych kapłanów katolickich (źródła nie są zgodne czy byli to księża diecezjalni czy franciszkanie). W 1698 wybudowano pierwszy kościół katolicki w Moskwie, a po jego spaleniu kolejny pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła. W 1783 parafia weszła w skład nowo powstałej archidiecezji mohylewskiej[4]. W latach 1839–1849 wybudowano nowy kościół.

Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła w Moskwie został zamknięty przez komunistów i w 1937 znacjonalizowany. Wraz ze świątynią bolszewickie władze zagarnęły cały XIX-wieczny kompleks budynków parafialnych znajdujący się przy Milutińskim Zaułku obok kościoła. Mieściły się w nich dom starców, przytułek, szkoła dla dziewcząt, biblioteka i stowarzyszenie dobroczynne. Od upadku ZSRS trwają starania o zwrot tych budynków. 26 maja 2017 Sąd Arbitrażowy orzekł, iż cztery budynki należą się katolickiej archidiecezji, jednak władze Moskwy nadal podtrzymują odmowę ich zwrotu[5].

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. od 1937 nie należy do parafii i nie pełni funkcji kościoła

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]