Parafia św. Wojciecha w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętego Wojciecha
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Białystok
Adres ul. Warszawska 46a,
15-077 Białystok
Data powołania 1979
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja białostocka
Dekanat Białystok - Śródmieście
Kościół św. Wojciecha w Białymstoku
Proboszcz ks. prałat Jan Wierzbicki
Wspomnienie liturgiczne św. Wojciecha
Położenie na mapie Białegostoku
Mapa lokalizacyjna Białegostoku
Parafia Świętego Wojciecha
Parafia Świętego Wojciecha
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Parafia Świętego Wojciecha
Parafia Świętego Wojciecha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Świętego Wojciecha
Parafia Świętego Wojciecha
Ziemia53°07′49,0″N 23°10′25,5″E/53,130278 23,173750
Strona internetowa

Parafia Świętego Wojciecha w Białymstokurzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok-Śródmieście, należącym do metropolii białostockiej.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Kościół został zbudowany z ofiar fabrykantów niemieckich i w dzielnicy, gdzie w początkach XIX wieku powstały dwie osady niemieckie: Kleindorf i Neudorf. Uroczyste poświecenie świątyni odbyło się dnia 24 czerwca 1912 r. Pierwszym proboszczem został pastor Teodor Zirkwitz, który pracował w Białymstoku od 1903 do 1938 r. W 1938 r. parafia liczyła 3 800 wyznawców[potrzebny przypis]. Po zajęciu miasta przez wojska rosyjskie w 1939 r. parafia formalnie przestała istnieć. Po ataku Niemiec na Rosję w 1941 r. w kościele tylko okazjonalnie odprawiano nabożeństwa dla oddziałów armii niemieckiej zdążających na front wschodni. Dnia 19 sierpnia 1944 r . pełnomocnik PKWN major Leonard Borkowicz i wojewoda białostocki dr Jerzy Sztachelski przekazują posesje wraz z kościołem na ręce ks. dziekana Aleksandra Chodyki Dekanatowi Białostockiemu. Dnia 29 września 1944 r. poświęcono kościół pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika i oddano pod zarząd ks. Antoniego Zalewskiego, który jako rektor kościoła wraz z ks. Janem Zabanskim prowadził prace duszpasterska aż do roku 1961, kiedy to kościół przejęło Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne, które zostało usunięte z budynku przy ul. Słonimskiej 8.

Pierwsze nabożeństwo katolickie zostało odprawione 31 października 1944 r. w intencji 18 tys. Polaków pomordowanych i pochowanych w Grabówce koło Białegostoku. Dnia 29 grudnia 1955 r. Konsystorz Kościoła Ewangelicko-augsburskiego wniósł sprawę do Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku przeciwko Prezydium MRN w Białymstoku, rzymskokatolickiej Kurii Arcybiskupiej oraz Miejskiemu Zarządowi Budownictwa Mieszkaniowego o zwrot nieruchomości i kościoła. Proces trwał do 1972 r., to jest do czasu zawarcia polubownej umowy między Konsystorzem a rzymsko-katolicka Kuria Arcybiskupia. Na mocy tej umowy posesja wraz z budynkami i kościołem stała się własnością Kurii Arcybiskupiej w Białymstoku. W latach 1961-1979 był kościołem seminaryjnym. Pracę duszpasterską sprawowali Księża Profesorowie. Każdorazowy Rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego był rektorem kościoła. I tak w kolejności: biskup Władysław Suszynski, ks. infułat Antoni Cichoński i ks. prałat dr Stanisław Piotrowski. Od 1964 r. w kościele św. Wojciecha odbywały się rekolekcje akademickie. W 1961 r. rekolekcje dla inteligencji prowadził tu ks. Karol Wojtyła z Krakowa - papież Jan Paweł II. Dnia 26 sierpnia 1979 r. dekretem Kurii Arcybiskupiej w Białymstoku została erygowana parafia pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Dekret niniejszy wszedł w życie dnia 9 września 1979 r. Pierwszym proboszczem został ks. prałat dr Zygmunt Lewicki.

Parafia dziś[edytuj | edytuj kod]

Począwszy od 25 stycznia 1997 r. w kościele przechowywane są Relikwie św. Wojciecha przekazane przez Prymasa Polski, Kardynała Józefa Glempa. Z racji na ten fakt, kościół podniesiony został do rangi diecezjalnego Sanktuarium Św. Wojciecha. W dniu 26 czerwca 2011 roku obowiązki proboszcza parafii przejął ks. prałat Jan Wierzbicki. Obecnie parafia liczy ponad 8 tys. wiernych.

Dnia 15 września 2013 r. doszło do pożaru. W wyniku czego najbardziej ucierpiała konstrukcja dachowa wieży, która uległa całkowitemu zniszczeniu - zawaleniu.

Bóg wśród nas[edytuj | edytuj kod]

Od 28 marca 1993 roku wydawany jest przy parafii miesięcznik pod tytułem "Bóg wśród nas". Od 2009 roku, po paroletniej przerwie, Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii wznowił jego wydawanie. Od tamtego czasu jest ona wydawana do chwili obecnej. "Bóg wśród nas" stawia sobie za cel przekazywanie wiadomości z życia parafii, oraz prezentacja poglądów zgodnych z nauczaniem Kościoła Katolickiego a także konsolidację wspólnoty parafialnej.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Ewangelicko-augsburski kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Białymstoku (taki pierwotny tytuł miał kościół św. Wojciecha), został zbudowany w latach 1908-1912 w stylu neoromanskim, z czerwonej cegły, według projektu architekta z Łodzi, Jana Wendego.

Dnia 15. września 2013 r. około godziny 10 wybuchł pożar na wieży. Pomimo akcji gaśniczej dach wieży uległ zawaleniu.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]