Parafia św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia pw.
św. Wincentego Ferreriusza
w Borzęcinie Dużym
Ilustracja
Kościół parafialny w Borzęcinie Dużym
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Siedziba

Borzęcin Duży

Adres

Warszawska 822
05-083 Borzęcin Duży

Data powołania

XII–XIII w.

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

warszawska

Dekanat

lasecki

Kościół parafialny

Kościół św. Wincentego Ferreriusza

Proboszcz

ks. prał. Zdzisław Rogoziński

Wezwanie

Św. Wincenty Ferreriusz

Wspomnienie liturgiczne

5 kwietnia

Położenie na mapie gminy Stare Babice
Mapa konturowa gminy Stare Babice, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym”
Położenie na mapie powiatu warszawskiego zachodniego
Mapa konturowa powiatu warszawskiego zachodniego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym”
Ziemia52°15′06,519″N 20°44′06,689″E/52,251811 20,735191

Parafia pw. Świętego Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużymrzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu laseckiego, archidiecezji warszawskiej, metropolii warszawskiej Kościoła katolickiego, w Borzęcininie Dużym. Obługiwana przez księży diecezjalnych. Kościół parafialny mieści się przy ulicy Warszawskiej, głównej ulicy wsi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została utworzona między 1166 a 1254, kościół pierwotnie miał wezwanie św. Zygmunta. Do 1428 parafia obsługiwana była przez księży diecezjalnych a następnie probostwo zostało włączone do klasztoru w Czerwińsku. Od 1450 parafia była przyłączona do kościoła św. Jerzego w Warszawie. Proboszczowie kościoła św. Jerzego byli równocześnie proboszczami parafii w Borzęcinie. Klasztor i kościół należał wówczas do zakonu kanoników regularnych. W 1819 zakon uległ kasacie. Parafię obejmują księża diecezjalni.

Drewniany kościół postawiony w 1662 spłonął doszczętnie w 1852. Wincenty i Tekla Rapaccy właściciele dóbr w Borzęcinie oraz Ożarowie sfinansowali odbudowę kościoła oraz jego wyposażenie. Poświęcenie jego nastąpiło już w 1855.

W 1890 pobudowano nową plebanię, a w 1904 kolejny proboszcz, ks. dr Wacław Kietliński wystawił figurę Matki Boskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]