Parafia Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Matki Bożej Miłosierdzia
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Państwo  Polska
Siedziba Radom
Adres ul. Struga 31a,
26-600 Radom
Data powołania 1977
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja radomska
Dekanat Radom-Centrum
Kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia
Proboszcz ks. prał. Wiesław Taraska
Wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Miłosierdzia
Położenie na mapie Radomia
Mapa lokalizacyjna Radomia
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa

Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiuparafia rzymskokatolicka usytuowana w Radomiu. Należy do dekanatu Radom-Centrum, który należy z kolei do diecezji radomskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została erygowana 15 marca 1977 przez bp. Piotra Gołębiowskiego. Proboszczem parafii został mianowany ks. Adam Stanios. Kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia powstał według projektu architekta Leopolda Taraszkiewicza z Politechniki Gdańskiej i konstruktora inż. Tadeusza Lisiewicza z Gdańska. Budowany był w latach 1978-1988 staraniem ks. Adama Staniosa. Świątynia została zaprojektowana jako obiekt dwukondygnacyjny, w zespoleniu z plebanią. Dolny kościół został poświęcony 20 września 1983 przez bp. Walentego Wójcika. W pomieszczeniach dolnego kościoła urządzono też miejsce pamięci, "martyrium" dedykowane osobom związanym z działalnością niepodległościową podczas II wojny światowej i w czasie komunizmu. Umieszczono tam 35 marmurowych tablic kommemoratywnych z okolicznościowymi napisami. Kościół górny poświęcony został 2 lutego 1988 przez bp. Edwarda Materskiego. Jest to świątynia trójnawowa, murowana z cegły i betonu o konstrukcji żelbetowej. Wnętrze świątyni jest halowe. Wszystkie drzwi wejściowe do świątyni wykonane są z wykuwanych blach z brązu. Konsekracji kościoła dokonał 25 listopada 2001 kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Terytorium[edytuj | edytuj kod]

Ulice: Bema, Czecha, Czysta, Chrobrego, 11-ego Listopada, Jasińskiego, Jordana, Kusocińskiego, Malczewskiego, Mielczarskiego, Miła, Niedziałkowskiego, Okopowa, Podchorążych, Prądzyńskiego, Sportowa, ks. Staniosa, Stefczyka, Struga, Ściegiennego, Sowińskiego, Wojciechowskiego, Zajączka, Zegara Słonecznego, Żwirki i Wigury.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]