Parafia Matki Bożej Różańcowej w Zadolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Ilustracja
Kościół w Zadolu (Katowice), 2006
Państwo  Polska
Siedziba Katowice
Adres Zadole 36
40-719 Katowice
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Katowice-Panewniki
Proboszcz ks. Piotr Kluczka
Położenie na mapie Katowic
Mapa lokalizacyjna Katowic
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Parafia Matki Bożej Różańcowej
Ziemia50°13′11″N 18°58′34″E/50,219722 18,976111
Strona internetowa

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Katowicach-Zadoluparafia rzymskokatolicka w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki, w dekanacie Katowice Panewniki w archidiecezji katowickiej. Liczy 8.450 wiernych[1].

Nowy kościół[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1983 roku biskup Herbert Bednorz zgodził się na budowę kościoła w tej części Katowic. Dotychczas kościół w Ochojcu, najbliższy dla mieszkańców osiedla Zadole znajdował się w odległości pół godziny marszu. Funkcję organizatora nowej parafii i budowniczego nowego obiektu sakralnego powierzono ks. Zygmuntowi Klosemu, ówczesnemu wikariuszowi parafii w Rudzie Śląskiej – Goduli. W kwietniu 1983 roku dokonał on razem z kanclerzem kurii diecezjalnej wizji lokalnej na terenie przyszłej parafii. Przy wyborze miejsca na budowę kościoła pojawiły się pewne trudności, bowiem wybrane, najlepsze z możliwych miejsc - centralna część Osiedla – zostało natychmiast zagospodarowane w inny sposób przez Urząd Miejski w Katowicach. Kolejny zaś wybór miejsca, który wydawał się słuszny i ostateczny, został udaremniony zastrzeżeniami zgłoszonymi przez urząd gazowniczy i górnictwo. Rozstrzygnięcie lokalizacji zapadło dopiero w lipcu 1983 roku, kiedy to zdecydowano umieścić plac budowy pomiędzy dwoma osiedlami przy ulicy Zadole. Ksiądz Zygmunt Klose wielokrotnie odwiedzał Urząd Miejski w celu uzyskania różnego rodzaju zezwoleń i decyzji. Od marca do czerwca 1984 roku trwały prace budowlane przy wznoszeniu tymczasowej kaplicy. Jej poświęcenia dokonał 2 czerwca biskup Herbert Bednorz. W dwa miesiące później, 19 sierpnia 1984 erygował nową parafię na Zadolu. W 1992 roku kościół został poświęcony.

Duszpasterstwo[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 1985 roku rozpoczęto prace przy budowie nowego kościoła. Po kilkuletniej budowie, 25 marca 1992 roku biskup Damian Zimoń konsekrował kościół. W czerwcu 1994 rozpoczęto prace przy budowie nowego probostwa. W grudniu 2001 roku ukazał się pierwszy numer czasopisma Parafii zatytułowany „U Maryi Różańcowej na Zadolu” (obecnie „Miriam”). 8 września 2002 roku została otwarta biblioteka parafialna. Od 1986 roku odbywają się parafialne pielgrzymki do Piekar Śląskich, a od roku 2002 ruszyły zorganizowane pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. W parafii aktywnie działają różnorodne ruchy i stowarzyszenia: Żywy Różaniec, Zespół Charytatywny, Grupa Budowniczych Kościoła, III Zakon franciszkański, Grupa Biblijna Dorosłych, Oaza Rodzin i Krąg Przyjaciół Kapłanów „Betania”, Ruch Światło-Życie, Wspólnota Misyjna, Wspólnota Świętego Krzyża i Dzieci Maryi. Od 2002 roku w parafii trwa akcja wydawania śniadań dzieciom, pochodzącym z ubogich rodzin. Członkowie Wspólnoty Świętego Krzyża prowadzą kolportaż prasy katolickiej i dyżurują w Bibliotece Parafialnej, a dzieciom z ubogich rodzin udzielają za darmo korepetycji z rozmaitych przedmiotów.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Zygmunt Klose 1984-2016
  • ks. Piotr Kluczka 2016-

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • U Maryi Różańcowej na Zadolu, Nr specjalny (25), 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schematyzm Archidiecezji Katowickiej 2013. Katowice: Kuria Metropolitalna w Katowicach, 2013, s. 106. ISBN 978-83-7593-172-3.