Ochojec (Katowice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabytkowa willa w Ochojcu przy ul. Bolesława Prusa. W tle szpital
Szpital Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Ochojcu

Ochojec (niem. Ochojetz) – osiedle wchodzące w skład katowickiej dzielnicy Piotrowice-Ochojec leżące w jej północnej części. Osiedle od północy graniczy z dzielnicą Brynów, a od południa z os. Odrodzenia. Do połowy XVII wieku był to teren leśny bez gęstej zabudowy mieszkalnej. Około 1650 powstał w miejscu Ochojca folwark założony przez rodzinę Promnitzów – właścicieli Pszczyny, który to właśnie otrzymał Ochojec. W 1770 w wyniku podziału folwarku powstała niewielka osada. Rozwój osady rozpoczął się dopiero po zakończeniu I wojny światowej.

Zabudowa mieszana, kamienice z lat 20. i 30. XX wieku, wille, domy jednorodzinne, na Osiedlu Szenwalda czteropiętrowe bloki mieszkalne z lat 70. Linia kolejowa z nieczynnym już przystankiem, obecnie wyłącznie ruch towarowy. Dwa główne ciągi komunikacyjne, obydwa w osi północ-południe: przebiegająca centralnie przez dzielnicę ul. gen. Zygmunta Waltera-Jankego oraz biegnąca zachodnim skrajem dzielnicy ul. Tadeusza Kościuszki, na tym odcinku stanowiąca fragment drogi krajowej nr Tabliczka DK81.svg Katowice – Wisła.

Przemysł maszynowy (Zakłady Budowy Urządzeń Kotłowych), drobny handel. Niemal w 100 proc. w Ochojcu zanikło rolnictwo. Większość dawnych pól uprawnych zabudowano. Uprawy prowadzone są jedynie na tzw. Polu Nogi znajdującym się między ul. gen. Z. Waltera-Jankego, linią kolejową, a ulicami Jaśminową i Leśną.

Szkolnictwo: V Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego, Gimnazjum nr 19

Od strony wschodniej dzielnicę otacza kompleks leśny, z rezerwatem przyrody Ochojec. Tuż pod lasem, przy ul. Ziołowej zlokalizowany jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Górnośląskie Centrum Medyczne. W 2009 przed ośrodkiem odsłonięto pomnik (popiersie) Leszka Gieca − twórcy i wieloletniego dyrektora Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii.

Przez Ochojec przepływa rzeka Ślepiotka, dopływ Kłodnicy. Najprawdopodobniej to właśnie od przeszkody w postaci rzeki Ślepiotki powstała nazwa miejsca, które trzeba obejść - Ochodziec, a ta przekształciła się w Ochojec.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Oficyna Artur, 1996, s. 167 - 169. ISBN 83-905115-0-9.