Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia
pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Czchów

Adres

ul. Rynek 1
32-860 Czchów

Data powołania

XIV wiek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

tarnowska

Dekanat

Czchów

Kościół

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Proboszcz

ks. Ryszard Biernat

Wspomnienie liturgiczne

26 lipca, 8 września, Kozieniec - I niedz. maja, Drużków - niedz. po Oktawie Bożego Ciała

Położenie na mapie Czchowa
Mapa konturowa Czchowa, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa konturowa powiatu brzeskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Czchów
Mapa konturowa gminy Czchów, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
49°49′59,99″N 20°40′39,52″E/49,833331 20,677644
Strona internetowa

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Czchów. Erygowana w XIV wieku. Mieści się przy Rynku. Prowadzą ją księża diecezjalni.

Według zachowanych rachunków świętopietrza parafia w Czchowie istniała już w 1325 r. a niektóre źródła datują jej powstanie nawet na XII wiek[1] Kościół został erygowany w 1346 (lub według innych źródeł[jakich?] 1349) pw. Piotra Apostoła. Prawdopodobnie jeszcze w XIV wieku zmieniono patrona kościoła i do dziś pozostaje on pw. Narodzenia NMP. Budynek został wzniesiony z miejscowego białego wapienia, stąd dawniej powszechna druga nazwa miasta Ecclesia Alba (łac biały kościół).

Kościół został rozbudowany w stylu gotyckim w 1430 r. mimo licznych drobnych przeróbek w tej postaci istnieje do dziś. Do 1693 w kościele znajdowała się brązowa tablica nagrobna Jana de Ognade, starosty czchowskiego i wodza (dux) wołoskiego. W końcu XIX wieku Czchów stał się siedzibą dekanatu, w skład którego weszły parafie Bieszadszyny (obecnie Biesiadki), Domosławice, Gnojnik, Gwoździec, Olszyny, Poleśnica (obecnie Paleśnica), Tymowa, Zakliczyn i Złota.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dekanat czchowski w:Rocznik diecezji tarnowskiej, Tarnów, 1963

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]