Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia
pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
kościół parafialny
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Czchów
Adres ul. Rynek 1
32-860 Czchów
Data powołania XIV wiek
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja tarnowska
Dekanat Czchów
Kościół Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie
Proboszcz ks. Ryszard Biernat
Wspomnienie liturgiczne 26 lipca, 8 września, Kozieniec - I niedz. maja, Drużków - niedz. po Oktawie Bożego Ciała
brak współrzędnych
Strona internetowa

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Czchów. Erygowana w XIV wieku. Mieści się przy Rynku. Prowadzą ją księża diecezjalni.

Według zachowanych rachunków świętopietrza parafia w Czchowie istniała już w 1325 r. a niektóre źródła datują jej powstanie nawet na XII w.[1] Kościół został erygowany w 1346 (lub według innych źródeł[jakich?] 1349) pw. Piotra Apostoła . Prawdopodobnie jeszcze w XIV w. zmieniono patrona kościoła i do dziś pozostaje on pw. Narodzenia NMP. Budynek został wzniesiony z miejscowego białego wapienia, stąd dawniej powszechna druga nazwa miasta Ecclesia Alba (łac biały kościół).

Kościół został rozbudowany w stylu gotyckim w 1430 r. mimo licznych drobnych przeróbek w tej postaci istnieje do dziś. Do 1693 w kościele znajdowała się brązowa tablica nagrobna Jana de Ognade, starosty czchowskiego i wodza (dux) wołoskiego. W końcu XIX w. Czchów awansował do rangi dekanatu, w skład którego weszły parafie Bieszadszyny (obecnie Biesiadki), Domosławice, Gnojnik, Gwoździec, Olszyny, Poleśnica (obecnie Paleśnica), Tymowa, Zakliczyn, Złota.

Przypisy

  1. Dekanat czchowski w:Rocznik diecezji tarnowskiej, Tarnów, 1963

Bibliografia[edytuj]