Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowicach
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Siedziba

Chocianowice

Adres

Chocianowice 91
46-282 Lasowice Wielkie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

opolska

Dekanat

kluczborski

Kościół

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowicach (nowy)

Filie

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowicach (stary)

Proboszcz

ks. Mariusz Radaczyński

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie gminy Lasowice Wielkie
Mapa konturowa gminy Lasowice Wielkie, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowicach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowicach”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowicach”
Ziemia50°56′19,378″N 18°16′52,810″E/50,938716 18,281336
Strona internetowa

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Pannypolska rzymskokatolicka parafia w Chocianowicach, należąca do dekanatu kluczborskiego w diecezji opolskiej.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Chocianowicach wzmiankowana jest już w 1376 roku w rejestrze kościołów parafialnych prowadzonym przez Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Świątynia była wówczas drewniana i spłonęła podczas wojen husyckich w XV wieku. Po tych wydarzeniach aż do XVII wieku wieś nie posiadała własnego kościoła a terytorialnie należała do parafii w Kuniowie. W 1662 roku został wybudowany nowy, również drewniany kościół, jednak był on filialnym parafii w Kuniowie. Taki stan trwał do XIX wieku. W 1811 roku mieszkańcy Chocianowic wysyłają pismo do Urzędu Starostwa w Oleśnie (Chocianowice należały wówczas do powiatu oleskiego) o odłączeniu wsi od parafii w Kuniowie i utworzeniu nowej w Chocianowicach. Parafia jednak nie powstała, utworzona została dopiero 1 sierpnia 1905 roku. Rok wcześniej rozpoczęto budowę nowej plebanii. Pierwszym, po wielu latach, proboszczem został ksiądz Franciszek Fridrich. Następcą ks. Fridricha był ksiądz Ignacy Richter. Za jego czasów myślano o budowie nowego kościoła, bowiem świątynia z 1662 roku była niewystarczająca dla powiększającej się liczebnie parafii. Po II wojnie światowej, już w 1948 roku, nowy proboszcz, ksiądz Karol Bartyla, rozpoczął starania o budowę nowej świątyni. Jesienią 1957 roku otrzymano pozwolenie i w październiku tego roku rozpoczęto prace budowlane. 1 czerwca 1958 roku, ksiądz biskup Franciszek Jop, ordynariusz opolski poświęcił kamień węgielny, a w miejscu gdzie miał stanąć ołtarz postawiono krzyż. 22 listopada 1959 roku kościół został konsekrowany. W latach 1960–1961 wybudowano most przez staw łączący drogę ze świątynią.

Od 2020 roku proboszczem parafii jest ks. Mariusz Radaczyński[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]