Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kuniowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół parafii Narodzenia św.Jana Chrzciciela w Kuniowie
Kościół parafialny
Wejście główne
Kruchta
Nawa główna, w głębi prezbiterium
Ołtarz główny
Parafia Narodzenia św.Jana Chrzciciela w Kuniowie
Ilustracja
wejście główne do kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Siedziba

Kuniów

Adres

Kuniów 63

Data powołania

1801

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

opolska

Dekanat

Kluczbork

Kościół parafialny

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kuniowie

Filie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lasowicach Małych

Proboszcz

ks. Aleksander Kawa

Wezwanie

Jan Chrzciciel

Położenie na mapie gminy Kluczbork
Mapa konturowa gminy Kluczbork, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia św.Jana Chrzciciela w Kuniowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia św.Jana Chrzciciela w Kuniowie”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia św.Jana Chrzciciela w Kuniowie”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia św.Jana Chrzciciela w Kuniowie”
Ziemia50°57′00,26″N 18°13′20,07″E/50,950072 18,222242
Strona internetowa

Parafia Narodzenia św.Jana Chrzcicielarzymskokatolicka parafia położony w miejscowości Kuniów. Parafia należy do dekanatu Kluczbork w diecezji opolskiej[1].

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym datowana jest na rok 1301. Kościół należał do Krzyżowców z czerwoną gwiazdą i był duszpastersko przez nich obsługiwany aż do czasów sekularyzacji, czyli do 1810 roku. Kościół ten miał wymiary 15 metrów x 7,5 metra, posiadał przybudowaną drewnianą wieżę na dzwony, a na dachu kościoła znajdowała się wieżyczka na sygnaturkę. Sufit kościoła był częściowo falisty, a częściowo prosty. Na ścianach znajdowały się stare malowidła. Ten kościół został zburzony, a na jego miejscu postawiono w latach 1799–1801 nowy, masywny i murowany. W 1818 roku wybudowano plebanię, która do dzisiaj służy mieszkającym tam proboszczom i społeczeństwu wsi. W 1932 roku kościół został rozbudowany, gdzie większość prac budowlanych przeprowadzali ówcześni specjaliści z Kluczborka. Poświęcenie wyremontowanego kościoła nastąpiło 23 maja 1932 roku. W grudniu 1934 roku zostały zamontowane nowe organy, natomiast w 1935 roku prospekt organowy został ozdobiony. Następny gruntowny remont kościoła, wraz z jego malowaniem, odnowieniem ołtarzy, gruntownym remontem organów został przeprowadzony w latach 1993–1995. Całkowicie wymieniono wtedy dachówkę na dachu kościoła, założono miedziane rynny, opierzenia a wieżę i wieżyczkę pokryto blachą miedzianą.

Proboszczem parafii jest ksiądz Aleksander Kawa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]