Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie (powiat warszawski zachodni)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia pw. Nawiedzenia
Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie
Ilustracja
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Siedziba

Zaborów

Adres

ul. Kościelna 1
05-083 Zaborów

Data powołania

1465

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

warszawska

Dekanat

lasecki

Kościół parafialny

Kościół św. Anny w Zaborowie

Proboszcz

ks. Sławomir Cieślak

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Leszno
Mapa konturowa gminy Leszno, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie”
Położenie na mapie powiatu warszawskiego zachodniego
Mapa konturowa powiatu warszawskiego zachodniego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie”
Ziemia52°15′45″N 20°40′32″E/52,262500 20,675556
Strona internetowa

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowierzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu laseckiego, archidiecezji warszawskiej, metropolii warszawskiej Kościoła katolickiego, w Zaborowie, ok. 16 km na zachód od Warszawy, na skraju Puszczy Kampinoskiej. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia erygowana została w 1465. Powstał wtedy drewniany kościół. W 1661 Zofia Kryska z Lubieńskich, kanclerzyna koronna, ufundowała kolejny drewniany kościół, który spłonął w 1700. Następny kościół został rozebrany pod koniec XVIII wieku.

W 1791 Karolina i Placyd Izbińscy ufundowali obecną świątynię według projektu Hilarego Szpilowskiego. Była ona dwukrotnie odnawiana (1839 i 1905) i konsekrowana w 1909.

W 1927 utworzono Kółka Żywego Różańca, w 1931 odnowiono działalność bractwa św. Anny, w następnym roku utworzono Stowarzyszenie Niewiast Katolickich oraz Stowarzyszenie Mężów Katolickich. Oprócz tego istniał w parafii Komitet Bezrobocia oraz Kółko Rolnicze.

W 1967 zostały ufundowane dzwony - Maryja, Wojciech oraz Jan konsekrowane 26 października 1968 przez kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. św. Anny w Zaborowie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]