Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łomnej Górnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łomnej Górnej
Farnost Povýšení sv. Kříže
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Czechy
Siedziba Łomna Górna
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ostrawsko-opawska
Dekanat Frydek
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Łomnej Górnej
Proboszcz ks. Edward Sylwester Cokot
Wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łomnej Górnej”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łomnej Górnej”
Ziemia49°31′48,1″N 18°38′13,8″E/49,530028 18,637167
Strona internetowa

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łomnej Górnejparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Łomnej Górnej, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Frydek diecezji ostrawsko-opawskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Łomnej Górnej powstał pod koniec XIX wieku; poświęcono go w 1896[1]. Erygowana przy nim parafia podległa była dekanatowi jabłonkowskiemu[2].

Po I wojnie światowej Łomna Górna znalazła się w granicach Czechosłowacji, wciąż jednak podległa była diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský[3]. Jako że został odcięty od dekanalnego Cieszyna podporządkowany został dekanatowi jabłonkowskiemu. Kiedy Polska dokonała aneksji tzw. Zaolzia w październiku 1938 parafię jako jedną z 29 włączono do diecezji katowickiej, a 1 stycznia 1940 z powrotem do diecezji wrocławskiej. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Watykanowi. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej, a parafie dekanatu jabłonkowskiego wchłonięto do dekanatu frydeckiego. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Korzenny: Z dziejów kościoła parafialnego w Łomnej Górnej, „Pamiętnik Cieszyński”, t. 9, 1994, s. 73.
  2. Handbuch des Bistums Breslau und seines Delegaturbezirks für das Jahr 1919. Breslau: Fürstbischöfliche Geheime Kanzlei, 1919, s. 139-. (niem.)
  3. Frýdecká farnost v kontextu církevně-správního vývoje Slezska (cz.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]