Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Litwa

Siedziba

Ejszyszki

Adres

ul. Kościelna 37, Ejszyszki

Data powołania

koniec XIV w.

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

wileńska

Dekanat

Soleczniki

kościół

Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach

Proboszcz

ks. Tadeusz Matulianec

Wezwanie

Wniebowstąpienie Pańskie

Wspomnienie liturgiczne

40 dzień po Wielkanocy

Położenie na mapie rejonu solecznickiego
Mapa konturowa rejonu solecznickiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach”
Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach”
Ziemia54°10′52,2″N 25°00′17,4″E/54,181167 25,004833

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Ejszyszkach, w archidiecezji wileńskiej w dekanacie Soleczniki[1].

Kościoły i kaplice na terenie parafii:

Msze święte odprawiane są w językach polskim i litewskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według legendy parafia w Ejszyszkach powstała jako 16 na Litwie z rozkazu Witolda Kiejstutowicza. W końcu XIV w. wybudowano tu kościół pod wezwaniem Bożego Ciała lub Matki Bożej, spalony w 1432 przez wojska Świdrygiełły. Nowy kościół ufundował w 1443 wielki książę litewski Kazimierz Jagiellończyk, który również uposażył parafię ziemią. Parafię uposażali jeszcze królowie Aleksander Jagiellończyk w 1502 i Zygmunt I Stary w 1522.

W latach 1846–1852 wybudowany obecny kościół. Po wybuchu powstania styczniowego tutejszy wikary ks. Józef Horbaczewski odczytał manifest rządu narodowego i został kapelan powstania. Z spisu parafian z 25 kwietnia 1911 wynikało, że z 10 385 wiernych 79 żądało kazań w języku litewskim, a 807 mówiło, lecz nie żądało kazania po litewsku. W 1919 podczas krótkotrwałej władzy bolszewików aresztowano i wywieziono wikariusza ks. Jana Naruszysa.

W okresie międzywojennym proboszczem w Ejszyszkach był ks. Bolesław Moczulski. W 1939 parafia liczyła 10540 wiernych, co czyniło ją jedną z największych w archidiecezji wileńskiej. Przy parafii funkcjonował sierociniec. W czasach komunizmu parafia funkcjonowała.

Z parafii wywodzili się bp Jerzy Talat – biskup żmudzki i kijowski i bp Aleksander Kaszkiewicz – biskup grodzieński.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]