Paragraf 22 (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego zespołu muzycznego. Zobacz też: inne pojęcia pod nazwą Paragraf 22.
Paragraf 22
Rok założenia 1995
Rok rozwiązania 2002
Pochodzenie  Polska
Gatunek rock
Wydawnictwo muzyczne Sony Music Entertainment Poland
Powiązania Crew, Milczenie Owiec
Skład
Szymon Sieńko - wokal, gitara basowa
Mateusz Sieńko - gitara
Marcin Gdaniec - gitara
Karol Skrzyński - perkusja
Byli członkowie
Krzysztof "Brocha" Broszkiewicz - perkusja

Paragraf 22 – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i nu metalu. Zespół powstał w 1995 roku w Gdańsku[1]. W 2000 roku ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany Człowiek. Dwa lata później zespół został rozwiązany.

W 2002 roku po rozwiązaniu grupy Mateusz Sieńko i Marcin Gdaniec wraz z członkami grupy Kanon założyli zespół Milczenie Owiec[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał pod koniec 1995 roku w Gdańsku z inicjatywy braci Szymona i Mateusza Sieńko oraz Krzysztofa "Brochy" Broszkiewicza. Pierwsze wydawnictwo grupy pt. Demo zostało zarejestrowane latem 1997 roku. W listopadzie tego samego roku do grupy dołączył drugi gitarzysta Marcin Gdaniec. W 1998 roku zostało zrealizowane drugie Demo, które ukazało się na kompilacji Czerwony Słoń leci wprost do nieba[3].

Zespół wystąpił m.in. podczas Mayday Rock Festival w 1998 i 1999 roku, szczecińskim Festiwalu Rock'n'rolla '98, Zgrzyty '99 oraz na przeglądzie grup rockowych Wielkie Granie[3]. 27 marca 2000 roku nakładem Sony Music Entertainment Poland ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany Człowiek[3]. Wydawnictwo było promowane teledyskami do utworów "Najdłuższy dzień" oraz "13". Również w 2000 roku grupa uzyskała nominację do nagrody Polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii album roku metal[4].

W 2001 roku z zespołu odszedł perkusista Krzysztof Broszkiewicz, którego zastąpił występujący w grupie Crew Karol Skrzyński[3]. W 2002 roku grupa została rozwiązana.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje
  • Różni wykonawcy - Czerwony Słoń leci wprost do nieba (1998)
  • Różni wykonawcy - Krugerandy - utwór pt. "Człowiek" (Soundtrack, 1999)[5][6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]