Pardo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pardo
Liczebność ogółem 79 000 000
42,6% populacji Brazylii
Regiony zamieszkania
Brazylia
Języki głównie portugalski
Główne religie przede wszystkim katolicyzm i protestantyzm
Pokrewne grupy etniczne Ludy Afryki Sub-Saharyjskiej, Indianie Ameryki Południowej, Biali (głównie Portugalczycy, Włosi, Niemcy i Hiszpanie

Pardo – ludność mieszana rasowo w Brazylii, mającą przodków zarówno białych, czarnych, indiańskich jak i żółtych. Ze względu na mieszane pochodzenie, kolor skóry i inne cechy antropologiczne są bardzo zróżnicowane i często nakładają się na siebie. Na przykład: Pardo o jasnej karnacji (cecha rasy białej) może mieć indiańskie rysy twarzy i mocno kręcone włosy (cecha rasy czarnej).

"Pardo" po portugalsku oznacza ryż. Tradycyjnie zbierany przez Indian Ameryki Łacińskiej ryż to ostruda wodna, mająca brązowe nasiona. Nazwa ta została więc nadana ludności mieszanej rasowo na zasadzie skojarzenia – większość Pardo ma bowiem brązową karnację.

Pardo jako kategoria rasowa jest oficjalnie używane przez Brazylijski Instytut Geograficzny i Statystyczny w spisach ludności od 1950. Inne kategorie rasowe ujęte w spisie to: branco ("biały"), negro ("czarny"), amarelo ("żółty", odnosi się do przybyszy ze Wschodniej Azji) oraz indígena (ludność rdzenna).

Do Pardo w Brazylii zalicza się Mulatów, Metysów, Zambo oraz ludność pochodzenia mieszanego (tzn. taką, która ma przodków wywodzących się spośród więcej niż dwóch ras).

Pierwszy brazylijski spis ludności w XX wieku odbył się w 1940. Wówczas na określenie przynależności rasowej istniały 3 kategorie: biała, czarna, żółta. Jeśli ankietowany nie zadeklarował przynależności do żadnej z wymienionych ras, ankieter dokonywał skreślenia. Gdy zaczęto podliczać wyniki spisu, ludność niedeklarującą przynależności do żadnej rasy zakwalifikowano jako "Pardo". W spisie z 1950 dodano możliwość wyboru "Pardo" na określenie swojej rasy.

Nieoficjalnie, wśród Brazylijczyków używa się określenia "moreno", co również oznacza "brązowy". W 1995 w jednym z badań 32% badanych zadeklarowało się jako "moreno", przy czym około 6% jako "moreno claro" (czyli "jasnobrązowy") oraz 7% jako "pardo".

Określenie "pardo" było również używane w hiszpańskich posiadłościach kolonialnych, gdzie stosowano je zamiennie z nazwą Mulat.