Paricutín

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parícutin
Parícutin w roku 1994
Parícutin w roku 1994
Państwo  Meksyk
Pasmo Kordyliera Wulkaniczna
Wysokość 3170 m n.p.m.
Położenie na mapie Meksyku
Mapa lokalizacyjna Meksyku
Parícutin
Parícutin
Ziemia 19°29′35″N 102°15′04″W/19,493000 -102,251000

Paricutín (hiszp. Volcán de Paricutín) – wulkan w środkowym Meksyku, w stanie Michoacán, w pobliżu wioski o tej samej nazwie. Wulkan pojawił się na powierzchni ziemi w 1943 i dał wulkanologom możliwość obserwacji z bliska procesu powstawania wulkanów. Obecnie Paricutín wznosi się na wysokość 3170 m n.p.m.

Wulkan Paricutín w 1943

Wulkan Paricutín zaczął się formować 20 lutego 1943, kiedy na polu kukurydzy powstała niewielka szczelina[1]. Zjawisko to obserwował właściciel pola, miejscowy rolnik Dioniso Pulido[2][1]. Według jego opowieści miejscowi wieśniacy próbowali początkowo zasypać szczelinę kamieniami i ziemią, ale uciekli, gdy ze szczeliny zaczął się wydobywać materiał piroklastyczny. Otwarcie się szczeliny zapowiadały już wcześniej tajemnicze grzmoty, które słyszeli mieszkańcy wsi Paricutín na kilka tygodni przed pojawieniem się szczeliny. W ciągu pierwszego dnia aktywności powstał stożek o wysokości 50 m, a w ciągu tygodnia jego wysokość powiększyła się dwukrotnie[3].

W marcu wulkan jeszcze bardziej się uaktywnił, wyrzucając w powietrze słupy popiołów wulkanicznych, które opadały na pobliskie wioski Paricutín i San Juan Parangaricutiro. 12 lipca rozpoczęły się wylewy lawy, której potoki zaczęły się zbliżać do wioski, którą wkrótce ewakuowano. W sierpniu mieszkańcy San Juan opuścili miasto zasypane przez popioły i lawę[1]; obecnie o dawnym istnieniu miejscowości świadczy jedynie wieża kościoła, wystająca ponad poziom lawy[4].

Podczas pierwszego, najbardziej intensywnego roku działalności, kiedy wulkan wyrzucał głównie materiał piroklastyczny, powstał stożek o wysokości 336 metrów. Wulkan był aktywny przez kolejne osiem lat, ale okres ten charakteryzował się głównie spokojnymi wylewami lawy. Jego aktywność stopniowo malała, poza jedynie ostatnimi sześcioma miesiącami przed ustaniem aktywności, kiedy pojawiły się bardziej gwałtowne erupcje. Ostatecznie jego aktywność ustała w 1952 roku, osiągając wówczas wysokość 424 metrów ponad początkowy poziom pola kukurydzy, z którego się narodził[3].

Zjawiska wulkaniczne nie są czymś nietypowym w Meksyku, ale pojawienie się najmłodszego wulkanu Paricutín dało naukowcom możliwość przyjrzenia się z bliska jego narodzinom.

Wioska Paricutín była zamieszkiwana przez ludność z plemienia Purépecha.

Zobacz też[edytuj]

Lista wulkanów w Meksyku

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. a b c Michoacan-Guanajuato (ang.). Smithsonian Institution, Global Volcanism Program. [dostęp 29-11-2014].
  2. Paricutin: The Volcano in a Cornfield (ang.). [dostęp 29-11-2014].
  3. a b Paricutín (Michoacán-Guanajuato) volcano eruptions (ang.). Volcano Discovery. [dostęp 29-11-2014].
  4. San Juan Parangaricutiro - kościół wyrastający z popiołów i lawy; jedyna pamiątka po wsi pochłoniętej przez erupcję wulkan Paricutin (pol.). W: Onet Podróże [on-line]. Grupa Onet.pl SA, 2016-01-22. [dostęp 2016-01-24].