Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw w Sierakowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ołtarz papieski w Sierakowicach

Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw w Sierakowicachpark kulturowy utworzony w 2006 roku uchwałą Rady Gminy Sierakowice w województwie pomorskim, obejmujący teren zieleni i kilka obiektów związanych z religią katolicką w Sierakowicach, wśród nich ołtarz papieski z 1999 roku z Pelplina, do którego nawiązuje w nazwie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Marcina (parafialny)

Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw łączy elementy przyrodnicze, architektoniczne i sakralne. Ma dawać osobom odwiedzającym możliwość spaceru, podziwiania architektury i zieleni, a zarazem zachęcać do zadumy, refleksji i kontemplacji[1]. Nazwa parku nawiązuje do myśli przewodniej VII pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1999 roku, którą było rozważanie Ośmiu Błogosławieństw. Kanwą homilii papieża w Pelplinie 6 czerwca, były słowa: Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je (Łk 11,28).

Elementy parku[edytuj | edytuj kod]

Brama i kaplica cmentarna

Ołtarz papieski[edytuj | edytuj kod]

Centralne miejsce w Parku Ośmiu Błogosławieństw zajmuje ołtarz papieski na terenie parku zieleni. Został on zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Jarosława Wójcika z Sierakowic. Gmina Sierakowice poniosła znaczną część kosztów budowy tego ołtarza w zamian za gwarancję jego powrotu do Sierakowic. Według autora projektu, koncepcja ołtarza wyraża trzy aspekty: symbol sieci jako Królestwa Bożego (Mt 13,47), trud pielgrzymowania Jana Pawła II, aby nawracać i łowić ludzi dla Boga (Łk 5,10), sieć jako podstawowe narzędzie rybaków i najlepszy symbol Pomorza, a jednocześnie osobiste wezwanie dla każdego: Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi (Mt 4,19). Sieci unoszone są przez duże ptaki: łabędzie lub dzikie gęsi. Rozpostarte przez ptaki sieci nad stołem ołtarzowym tworzą kaplicę, stanowiącą centrum ołtarza. Ołtarz Papieski jest ponadto wotum dziękczynnym za dwa tysiące lat chrześcijaństwa w świecie oraz tysiąc w Polsce i na Pomorzu[2].

W pobliżu ołtarza papieskiego, który jest otoczony przez staw, znajdują się: pamiątkowy krzyż - obelisk, tablica pamiątkowa, pomnik w kształcie telebimu z wizerunkiem św. Jana Pawła II, "dąb papieski" posadzony 11 listopada 2003 roku. Teren parku ma kształt amfiteatru i odbywają się w nim imprezy plenerowe. 3 maja 2001 roku odprawiona tu została pierwsza msza przy tym ołtarzu, a po niej odbył się Pierwszy Kaszubski Festiwal Pieśni Religijnej i Ludowej.

Galeria fotografii[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agnieszka Rybakowska-Król: Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw w Sierakowicach. www.szwajcaria-kaszubska.pl, 13 maj 2012. [dostęp 2017-07-25].
  2. Ołtarz Papieski. Portal UG Sierakowice. [dostęp 2019-02-07].