Park Narodowy Dunaj-Ipola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Dunaj-Ipola
Duna-Ipoly Nemzeti Park
Ilustracja
Zakole Dunaju widziane ze szczytu Dobogó-kő w Górach Wyszehradzkich (2005)
park narodowy
Państwo

 Węgry

Położenie

komitat Pest, komitat Nógrád, komitat Komárom-Esztergom

Siedziba

1121 Budapest, Költő u. 21.[1]

Data utworzenia

28 listopada 1997[2]

Powierzchnia

60 314,3 ha

Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Dunaj-Ipola”
Ziemia47°46′00″N 18°57′00″E/47,766667 18,950000
Strona internetowa

Park Narodowy Dunaj-Ipola[3] (węg. Duna-Ipoly Nemzeti Park) – park narodowy znajdujący się w północnych Węgrzech, na północ od Budapesztu, w granicach komitatów Pest, Nógrád i Komárom-Esztergom.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obszar Gór Pilis i Gór Wyszehradzkich – stanowiący niegdyś królewski teren łowiecki – ze względu na swoje wyjątkowe walory krajobrazowe już w 1978 roku został ustanowiony obszarem chronionego krajobrazu. W 1980 roku założono Rezerwat Biosfery Pilis MAB-UNESCO[4]. Park narodowy w tym miejscu utworzono natomiast w listopadzie 1997 roku celem ochrony rzek i zasobów wód podziemnych, lasów i żyznych gleb oraz walorów krajobrazowych, przyrodniczych, kulturowych i historycznych[5].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Dunaj-Ipola jesienią 2010 roku

Obszar charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem terenu i obejmuje Góry Pilis, Góry Wyszehradzkie i masyw Börzsöny, dolinę rzeki Ipoli między Hont a Balassagyarmat i dolinę Dunaju między Göd a Ostrzyhomiem oraz fragmenty wyspy Szentendrei-sziget o łącznej powierzchni 60 314,3 ha[5]. Na terenie parku narodowego podłoże jest zbudowane zarówno ze skał wulkanicznych, jak i osadowych. Miejscami w dolinach rzecznych występują aluwia. Źródła i strumienie charakteryzują się zmiennym przepływem i wpadają do Dunaju lub Ipoli[5]. Znajdujące się na terenie parku Zakole Dunaju jest cennym krajobrazowo obszarem łączącym rzekę z wyniesieniami, a także łącznikiem między florą Średniogórza Zadunajskiego i Średniogórza Północnowęgierskiego[5].

Flora[edytuj | edytuj kod]

Roślinność na obszarze parku ma charakter przejściowy zarówno ze względu na zróżnicowane warunki glebowe, jak również z powodu lokalizacji na styku klimatu kontynentalnego i śródziemnomorskiego. Występują tu zespoły roślinne teras zalewowych, przez murawy kserotermiczne i roślinność stepową, lasy bukowe i dębowe, aż po roślinność charakterystyczną dla gór średniej wysokości[6][5]. Na terenie parku wykazano występowanie bardzo rzadkiego gatunku zapaliczkiFerula sadleriana będącego reliktem pannońskim[5]. Łąki łęgowe w dolinie Ipoli porasta m.in. powojnik całolistny[5]. Wiele gatunków roślin osiąga na terenie Parku narodowego Dunaj-Ipola granicę swojego występowania[5].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Fauna obszaru również jest złożona i zróżnicowana. Spośród zwierząt wykazano na terenie parku obecność ponad 700 gatunków chronionych[5]. Żwirowe dno Dunaju na obszarze jego zakola, gdzie nurt rzeki jest przyspieszony, jest siedliskiem endemicznych gatunków ślimaków, takich jak rozdepka rzeczna i rozdepka dunajska, oraz cennego gatunku ichtiofaunybrzany peloponeskiej[5]. Podmokłe doliny w górach Börzsöny zamieszkuje licznie salamandra plamista, zaś gady reprezentuje m.in. żyjący w górach Pilis i Börzsöny ablefarus panoński[5]. Awifaunę na terenie parku reprezentują liczne ptaki śpiewające i drapieżne, a wzdłuż rzek można zaobserwować osobniki gatunków wodnych – przybrzeżnych i brodzących[5]. Występuje tu raróg zwyczajny, orzeł cesarski, gadożer i bocian czarny. W lasach Börzsöny liczna jest populacja dzięcioła białogrzbietego, zaś nad Dunajem masowo zimują kaczki krzyżówki przylatujące z północy[5]. W jaskiniach występują kolonie nietoperzy, natomiast z dużych ssaków drapieżnych w lasach sporadycznie pojawia się ryś[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Duna-Ipoly Nemzeti Park – Kapcsolat, www.dunaipoly.hu [dostęp 2023-05-01].
  2. Duna-Ipoly National Park Directorate, A Duna-Ipoly Nemzeti Park [dostęp 2023-05-01] (ang.).
  3. Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, wydanie 2, 2019 rok, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, 2019 [dostęp 2023-04-15] (pol.).
  4. Pilis Biosphere Reserve, Hungary, UNESCO, 15 maja 2019 [dostęp 2023-05-01] (ang.).
  5. a b c d e f g h i j k l m n Duna-Ipoly Nemzeti Park, A Duna–Ipoly Nemzeti Park [dostęp 2023-05-01] (węg.).
  6. A Börzsöny, Duna–Ipoly Nemzeti Park [dostęp 2023-05-01] (węg.).