Park Narodowy Quttinirpaaq

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Quttinirpaaq
Quttinirpaaq National Park
Parc national Quttinirpaaq
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Kanada

Terytorium

 Nunavut

Data utworzenia

1988

Powierzchnia

33775 km²

Plan Park Narodowy Quttinirpaaq
Położenie na mapie Nunavut
Mapa konturowa Nunavut, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Quttinirpaaq”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Quttinirpaaq”
Ziemia82°04′06,64″N 69°37′13,30″W/82,068510 -69,620360
Strona internetowa
Lodowiec Gull

Park Narodowy Quttinirpaaq (ang. Quttinirpaaq National Park, fr. Parc national Quttinirpaaq) – park narodowy położony w północno-wschodniej części wyspy Wyspa Ellesmere’a, na terytorium Nunavut w Kanadzie. Jest drugi najbardziej wysunięty na północ park narodowy na świecie, zaraz po Parku Narodowym Grenlandii w Danii. Park został utworzony w 1988 na powierzchni 37 775 km², co czyni go drugim co do wielkości parkiem Kanady. W języku inuktitut słowo Quttinirpaaq oznacza „szczyt świata”.

Obszar ten jest zdominowany przez skały i lód. Jest to pustynia arktyczna z bardzo małą sumą opadów rocznych. Dostęp do parku jest bardzo utrudniony ze względu na brak infrastruktury drogowej. Dostęp drogą lotniczą jest możliwy dzięki lotnisku Tanquary Fiord Airport, które jest utrzymywane przez Parks Canada - agencję rządową odpowiedzialną za utrzymanie kanadyjskich parków narodowych. Loty odbywają się z lotniska w osadzie Resolute.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W parku występują m.in. zając polarny, renifer oraz piżmowół. Aczkolwiek rzadka roślinność i niskie temperatury pozwalają na przetrwanie jedynie małym populacjom. Flora i fauna jest skoncentrowana głównie w pobliżu jeziora Hazen.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]