Park Narodowy Quttinirpaaq

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Quttinirpaaq
Quttinirpaaq National Park
Parc national Quttinirpaaq
Położenie Nunavut
 Kanada
Data utworzenia 1988
Powierzchnia 33 775 km²
Położenie na mapie Nunavut
Mapa lokalizacyjna Nunavut
Park Narodowy Quttinirpaaq
Park Narodowy Quttinirpaaq
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Park Narodowy Quttinirpaaq
Park Narodowy Quttinirpaaq
Ziemia82°04′06,64″N 69°37′13,30″W/82,068510 -69,620360
Mapa parku
Quttinirpaaq National Park map-fr.svg
Strona internetowa

Park Narodowy Quttinirpaaq (ang. Quttinirpaaq National Park, fr. Parc national Quttinirpaaq) – park narodowy położony w północno-wschodniej części wyspy Wyspa Ellesmere’a, na terytorium Nunavut w Kanadzie. Jest to najdalej na północ wysunięta cześć Kanady, jednocześnie park narodowy Quttinirpaaq jest najdalej na północ położonym parkiem narodowym na świecie. Park został utworzony w 1988 na powierzchni 37 775 km2, co czyni go drugim co do wielkości parkiem Kanady. W języku inuktitut słowo Quttinirpaaq oznacza „szczyt świata”.

Lodowiec Gull

Obszar ten jest zdominowany przez skały i lód. Jest to pustynia arktyczna z bardzo małą sumą opadów rocznych. Dostęp do parku jest bardzo utrudniony ze względu na brak infrastruktury drogowej. Dostęp drogą lotniczą jest możliwy dzięki lotnisku Tanquary Fiord Airport, które jest utrzymywane przez Parks Canada - agencję rządową odpowiedzialną za utrzymanie kanadyjskich parków narodowych. Loty odbywają się z lotniska w osadzie Resolute.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W parku występują m.in. zając polarny, renifer oraz piżmowół. Aczkolwiek rzadka roślinność i niskie temperatury pozwalają na przetrwanie jedynie małym populacjom. Flora i fauna jest skoncentrowana głównie w pobliżu jeziora Hazen.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]