Park Romualda Traugutta w Elblągu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Romualda Traugutta w Elblągu
Ilustracja
Fragment północnej części parku
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowość

Elbląg

Dzielnica

Traugutta

Data założenia

1960

Położenie na mapie Elbląga
Mapa konturowa Elbląga, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Romualda Traugutta w Elblągu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Park Romualda Traugutta w Elblągu”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Park Romualda Traugutta w Elblągu”
Ziemia54°09′37,1542″N 19°24′43,3750″E/54,160321 19,412049

Park Romualda Traugutta w Elblągupark miejski w centralnej części Elbląga, w dzielnicy Traugutta, położony częściowo w dolinie potoku Kumiela (Dzikuska).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park stanowi teren dawnego kościoła i cmentarza przy kościele św. Anny (na południu), a także cmentarza parafialnego kościoła Najświętszej Marii Panny (na północy, wzdłuż Kumieli, czytelny jest tu przebieg dawnych alei cmentarnych). Wzniesienie w południowej części parku było cmentarzyskiem Prusów (dawna niemiecka nazwa tej górki to Pruẞische Kirchof). W latach 50. XX wieku cmentarze zniwelowano, a park otwarto w ich miejscu w 1960. Miejsce dawnego kościoła św. Anny wyznacza Krzyż Papieski[1] (na pamiątkę wizyty bł. Jana Pawła II, który w czerwcu 1999 złożył wizytę w Elblągu[2]).

Przy jednym z wejść do parku stała w przeszłości rzeźba nagiego mitycznego Tezeusza, obecnie zlokalizowana przed Hotelem Arbiter na Placu Słowiańskim. Pozostał po niej cokół. W części północnej stoi nieczynna fontanna, z postacią kamiennej żaby (schody doń zostały wyłożone bryłami powstałymi z potłuczonych płyt nagrobnych). Pozostały tu też nieliczne nagrobki[2].

Na dawnych cmentarzach pochowano m.in. takie osoby, jak Ferdinand Schichau i Max Toeppen. W północnej części nekropolii znaleziono podczas budowy parku ciała niemieckich żołnierzy, chowanych po wojnie w masowych grobach. U wejścia do dawnego kościoła św. Anny stoi głaz - jedyna pozostałość po świątyni. Poświęcono go pamięci Romualda Traugutta. W głębi parku (na podwyższeniu z kamieni spojonych zaprawą) posadowiono pomnik, na cześć inwalidów wojennych[2] (2009[3]).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez park, wzdłuż Kumieli, przebiegają:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Park Traugutta, tablica informacyjna in situ
  2. a b c Agencja Reklamowa GABO, Park Traugutta - świadek historii odbity w teraźniejszości - zobacz zdjęcia, info.elblag.pl, 1362 [dostęp 2021-12-26].
  3. napis na tablicy pamiątkowej in situ
  4. Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 2021-12-26].