Park miejski im. K. F. Wazy w Wyszkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie
Obiekt zabytkowy nr rej. A-516 z 27.01.1984
Ilustracja
Park miejski w Wyszkowie (obecnie)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wyszków

Położenie na mapie Wyszkowa
Mapa konturowa Wyszkowa, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie”
Położenie na mapie powiatu wyszkowskiego
Mapa konturowa powiatu wyszkowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie”
Położenie na mapie gminy Wyszków
Mapa konturowa gminy Wyszków, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie”
Ziemia52°35′24,8″N 21°27′10,4″E/52,590222 21,452889

Park miejski im. K. F. Wazypark miejski w Wyszkowie w województwie mazowieckim. Położony jest nad brzegiem rzeki Bug. Od lat 70. XX w. park wpisany jest do rejestru zabytków.

Historia[1][edytuj | edytuj kod]

Park im. Karola Ferdynanda Wazy – zwany kiedyś parkiem lub ogrodem senatorskim, założony w poł XIX w. jako posiadłość carskiego urzędnika Sołowiowa, na miejscu dawnego folwarku należącego do biskupów płockich. W 1919 r. władze miasta odkupiły dawną senatorską willę, z otaczającym obszarem 2,5 ha na potrzeby Towarzystwa Szkoły Średniej zarządzającego miejscowym gimnazjum. W sąsiedniej bursie odbywały się uroczyste bale i premiery kulturalne międzywojennego Wyszkowa. Do obu budynków prowadziła istniejąca do dnia dzisiejszego szeroka aleja parkowa. Najznakomitszym absolwentem Wyszkowskiego Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjne tamtego okresu jest Jerzy Różycki – wybitny polski matematyk i kryptolog, współautor sukcesu rozszyfrowania niemieckiej maszyny Enigma w przeddzień II wojny światowej. Podczas II wojny światowej całość znajdujących się w parku zabudowań uległa zniszczeniu.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja Turystyczna Wyszków [online], turystyka.wyszkow.pl [dostęp 2020-08-22].