Pasmo Ostrej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok na Pasmo Ostrej z Miejskiej Góry w Limanowej
Pasmo Ostrej, widok z Siekierczyny

Pasmo Ostrej – pasmo górskie we wschodniej części Beskidu Wyspowego[1]. Ciągnie się od Przełęczy Słopnickiej po Cichoń (927 m) w kierunku północno-wschodnim. Na Cichoniu zmienia kierunek na południowo-wschodni i biegnie poprzez Przełęcz Ostrą-Cichoń (812 m), Ostrą (925 m), Jeżową Wodę (895 m) i Skiełek (749 m) aż na równiny w miejscowości Jadamwola, gdzie przechodzi w Kotlinę Sądecką. Przecina go droga LimanowaKamienica wspinająca się serpentynami na przełęcz Ostra-Cichoń[2].

Pasmo Ostrej jest w większości porośnięte lasem, ale w jego środkowej części jest duży bezleśny obszar osiedla Jeżowa Woda, z którego roztacza się szeroka panorama widokowa. Widoki roztaczają się również z południowych stoków Ostrej, na których wysoko podchodzą pola uprawne, oraz z niektórych odcinków grzbietu między Jeżową Wodą a Skiełkiem. Grzbietem prowadzi szlak turystyczny, drugi przecina Pasmo Ostrej prowadząc przez Przełęcz Ostra-Cichoń[3]. Znajdują się na nim nieliczne widokowe polany (np. Jeżowa Woda). Dosyć natomiast rozległa jest panorama widokowa z południowych zboczy Ostrej (powyżej przełęczy Ostra-Cichoń), poniżej lasu. Widać stąd Radziejową, Dzwonkówkę, Kicznię, potężny masyw Modyni, Gorc, Turbacz i Wielki Wierch[1].

Szlaki turystyki pieszej
szlak turystyczny zielony Łukowica – Skiełek – Jeżowa Woda – Ostra – Przełęcz Ostra-Cichoń – Cichoń – Przełęcz Słopnicka – Mogielica
szlak turystyczny niebieski KamienicaModyń – przełęcz Ostra -Cichoń – GolcówLimanowa[4].
Widok na Pasmo Ostrej ze zboczy Łopienia
Widok na Pasmo Ostrej ze zboczy Łopienia

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andrzej Matuszczyk, Beskid Wyspowy. Część wschodnia, Warszawa-Kraków: Wyd. PTTK „Kraj”, 1986, ISBN 83-7005-125-1.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2014-04-01].
  3. Gacek Dariusz, Beskid Wyspowy, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2012, ISBN 978-83-62460-25-0.
  4. Beskid Wyspowy 1: 50000. Mapa turystyczna, Kraków: Compass, 2006, ISBN 83-89165-86-4.