Cichoń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cichoń
Ilustracja
Cichoń od strony południowej
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Wyspowy, Karpaty
Wysokość 929 m n.p.m.
Wybitność 172[1] m
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Cichoń”
Ziemia49°38′33,8″N 20°22′29,7″E/49,642722 20,374917

Cichoń (929 m) – szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, położony w tzw. paśmie Ostrej. Przez miejscową ludność nazywany był Tokoniem, co mogłoby wskazywać, że kiedyś odbywały tu swoje toki, obecnie bardzo rzadkie, głuszce. Cichoń stanowi naturalną granicę między gminą Łukowica (miejscowość Młyńczyska) a gminą Słopnice. Góra jest zalesiona, najwyżej podchodzą pola uprawne od strony południowo-zachodniej (osiedle Piechotówka należące do wsi Słopnice i osiedla Ślagi należące do wsi Zalesie). Ze ścieżki turystycznej prowadzącej górnym skrajem lasu ponad tymi polami uprawnymi rozległe widoki. Widać: Gorc, Turbacz, Jasień, Krzystonów, pobliską Mogielicę i Łopień, a z tyłu za nimi Śnieżnicę. W dolnych partiach występuje głównie buczyna karpacka, wyżej lasy iglaste z przewagą świerka i jodły. Spływające z jego zboczy potoki są dopływami rzeki Słopniczanka i Potoku Starowiejskiego (zlewnia rzeki Łososiny), oraz potoków Jastrzębik i Zbludza (zlewnia Dunajca).

Na północnych zboczach Cichonia, nieco ponad polami uprawnymi wsi Stara Wieś, leśna ścieżka dydaktyczna prowadząca przez znane z obfitości grzybów tereny (m.in. obfite wysypy rydzów). Zaczyna się ona w lesie, przy drodze LimanowaKamienica estetycznie wykonanymi tablicami dydaktycznymi i prowadzi przez las przecinając koryto potoku Stara Wieś. Po wyjściu z lasu na jego skraju biwak – ławki i stoły dla turystów. Z biwaku widoki w kierunku północnym i zachodnim na Jabłoniec, Kamionną i Pasmo Łososińskie Jaworza i Sałasza. Od biwaku można podejść w górę, skąd odsłaniają się widoki na południową stronę.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony – zielony z Przełęczy Ostra-Cichoń przez Cichoń i Przełęcz Słopnicką na Mogielicę. Czas przejścia: 3:45 h (↓ 3 h), suma podejść 580 m.
Ostra i Cichoń – widok z Mogielicy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nad przełęczą Słopnicką o wysokości 757 m n.p.m. Geoportal

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy. Część zachodnia. Warszawa. Kraków: Wyd. PTTK „Kraj”, 1986, s. 58-60. ISBN 83-7005-104-9.
  • Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  • Jan Wielek: Limanowa i okolice. Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1977. ISBN 83-217-2609-7.