Paul Atryda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paul Atryda
Tytuły lub przydomki Usul, Muad'Dib, Kaznodzieja
Płeć mężczyzna
Data urodzenia 10,175
Data śmierci 10,220
Piastowane funkcje Kwisatz Haderach
Książę Rodu Atrydów
Padyszach Imperator
Mentat
Małżonek Chani
Księżna Irulana
Rodzice Leto Atryda
Lady Jessika
Dzieci Leto (zamordowany jako niemowlę)
Leto II Atryda
Ghanima Atryda
Rodzeństwo Alia Atryda
Inni krewni Vladimir Harkonnen (dziadek)
Tanidia Nerus (Gaius Helen Mohiam) (babcia)
Paulus Atryda (dziadek)
Helena Richese (babcia)
Przynależność Ród Atrydów
Fremeni
Odtwórcy
Grany przez Kyle MacLachlan (film 1984)
Alec Newman (miniserial)

Paul Atryda – postać literacka stworzona przez Franka Herberta, występująca w trzech pierwszych powieściach jego sześcioksięgu Diuna.

Paul Atryda jest synem Leto I Atrydy i jego konkubiny lady Jessiki (czyli wnukiem Vladimira Harkonnena). Staje się on Kwisatz Haderach, a także mesjaszem (Mahdim) Fremenów. Jego siostrą jest Alia. Paul Atryda, ukazany zostaje czytelnikowi już na pierwszych stronach powieści jako piętnastoletni chłopiec wychowywany od samego początku nie tylko na księcia. Szkolony jest bowiem przez swoją matkę według zasad, którymi kieruje się wychowywanie Bene Gesserit, o czym świadczy fragment:

"Obserwując jej wysoką postać, zauważył oznaki napięcia w ramionach, kiedy wybierała mu ubranie z szafy. Ktoś inny by to przeoczył, ale ona wyćwiczyła go w metodzie Bene Gesserit – w najdrobniejszych niuansach postrzegania".

Do momentu, kiedy Paul żył na swojej macierzystej planecie – Kaladanie, prowadził beztroską egzystencję, zgodnie z przyjętymi, wpojonymi wartościami. Jednak przybycie na Arrakis, zmieniło wszystko. Brał lekcje fechtunku w sali treningowej Zamku Kaladańskiego od Gurneya Hallecka. Posiadał cechy, które były niezbędne, by zostać przyszłym władcą. Odznaczał się niezwykłą spostrzegawczością, co może potwierdzić fragment rozmowy między młodym Atrydą a Hawatem:

– Słyszałem cię, jak szedłeś korytarzem - powiedział Paul – I słyszałem, jak otwierałeś drzwi.
– Takie dźwięki można naśladować.
– Zauważyłbym różnicę.

„Pewnie tak – pomyślał Hawat – Ta jego matka czarownica kształci go gruntownie, to widać.”

Przeszedł próbę przeprowadzaną przez Bene Gesserit za pomocą Gom dżabbar.

Dżihad Muad'Diba - rozpoczęta przez niego dwunastoletnia wojna przeciwko Harkonnenom i Imperatorowi - pochłonął 61 miliardów ofiar, spustoszył 90 planet i zdemoralizował 500 innych i zakończył się wstąpieniem Paula na tron imperatorski. Z tego powodu w Mesjaszu Diuny Paul porównuje sam siebie do Adolfa Hitlera

Imiona[edytuj | edytuj kod]

Usul to siczowe imię Paula. Znane było tylko Fremenom z siczy Tabr. Słowo to w języku fremeńskim (a także w arabskim) oznacza podstawa filaru. Ponadto imię to (Usul) pojawia się po raz pierwszy we śnie Paula, opowiedzianym Matce Wielebnej Helenie Mohiam. Paul był także znany pod imionami: Paul Atryda, Kwisatz Haderach, Mahdi, Muad'Dib, Kaznodzieja i Lisan al-Gaib.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]