Lady Jessika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lady Jessika
Płeć kobieta
Data urodzenia 10,154
Data śmierci 10,256
Piastowane funkcje Bene Gesserit
Wielebna Matka
Małżonek Leto I Atryda
Gurney Halleck
Rodzice Vladimir Harkonnen
Gaius Helena Mohiam
Dzieci Paul Atryda
Alia Atryda
Przynależność Bene Gesserit
Ród Atrydów
Odtwórcy
Grany przez Francesca Annis Diuna (film)

Jessika (ang. Lady Jessica; 10 154 – 10 256) – fikcyjna postać z powieści Diuna Franka Herberta. Konkubina księcia Leto Atrydy, miała z nim dwoje dzieci: Paula i Alię, oboje o zdolnościach parapsychicznych. Córka barona Vladimira Harkonnena, nieświadoma swego pochodzenia. Wychowana na planecie Kaladan przez zgromadzenie Bene Gesserit w ramach praktyk genetycznych mających na celu stworzenie Kwisatz Haderach. Matka Wielebna (sajjadina) u Fremenów na Arrakis.

Długa szyja i mały nos to cechy odziedziczone po matce, ale linia włosów, szerokie usta, wydatne wargi i jasna skóra wskazywały na ojca – ale z czasów, gdy był zdrowy i atrakcyjny. Natomiast szeroko rozstawione oczy i lśniące brązowe włosy to cechy dalszych przodków.

— opis młodej Jessiki , Ród Harkonnenów, Legendy Diuny

Jak gdyby przeczuwając obecność Jessiki, Leto podniósł wzrok, a ich spojrzenia się spotkały. W jego szarych oczach dostrzegła wielką siłę i mądrość, nie wynikającą z wieku, ale z poczucia ciążących na nim powinności. Coś ciągnęło ją ku niemu, musiała się jednak temu przeciwstawić. Nie może poddawać się instynktom... (...) Chociaż z jakiegoś powodu widok księcia sprawiał jej przyjemność... zobowiązania miała wobec zakonu

— pierwsze spotkanie Leto i Jessiki , Ród Harkonnenów, Legendy Diuny

Linki zewnętrzne[edytuj]