Paul Hoecker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oczekiwanie (ok. 1900)

Paul Hoecker (ur. 1854 r. w Długopolu Górnym, zm. 1910 r. w Monachium) - niemiecki malarz, profesor i wykładowca Królowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

Życiorys[edytuj]

Kształcił się w Monachium i Paryżu. W 1891 roku został profesorem na monachijskiej uczelni. Był wybitnym pedagogiem, uczył studentów twórczej samodzielności, preferował malarstwo plenerowe. W latach 1897-1901 przebywał we Włoszech. Od 1901 roku na stałe zamieszkał w Długopolu Górnym. Malował sceny rodzajowe, portrety, pejzaże, obrazy o tematyce marynistycznej i mistyczno-religijnej, studia wnętrz. Zasłynął jako autor wizerunków pierrota. Wykonał dla kościoła w Długopolu Górnym obraz przedstawiający mnicha z Dzieciątkiem. Jego twórczość prezentowana była na licznych wystawach, m.in. w Monachium, Paryżu, Berlinie i Wrocławiu. Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Nowej Pinakoteki w Monachium, w Paryżu, Lipsku, Petersburgu. Jego dom w Długopolu Górnym z bogatym wystrojem wnętrza i zbiorami dzieł sztuki, stał się w okresie dwudziestolecia międzywojennego ośrodkiem lokalnego życia artystycznego.

Bibliografia[edytuj]

  • Oniszczuk-Awiżeń Krystyna, Hoecker Paul, [w:] "Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej", pod red. Janusza Laski i Mieczysława Kowalcze, t. 1, KTO, Kłodzko 2009, s. 259.