Zamkowa Góra (Kotlina Jeleniogórska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamkowa Góra
Ilustracja
Masyw Zamkowej Góry. Widok od południa. Na pierwszym planie skałki Waldsteine.
Państwo  Polska
Położenie Jelenia Góra
Pasmo Sudety,
Kotlina Jeleniogórska,
Wzgórza Łomnickie
Wysokość 449 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Zamkowa Góra
Zamkowa Góra
Ziemia50°53′20″N 15°46′18″E/50,888889 15,771667

Zamkowa Góra (niem. Schloss Berg, 449 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Jeleniej Górze, we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, w północnej części Wzgórz Łomnickich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, w północnej części Wzgórz Łomnickich, około 1,5 km na południowy wschód od dworca kolejowego w Jeleniej Górze, ale jeszcze w granicach miasta.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zamkowa Góra jest niezbyt wysokim, ale dość wybitnym wzniesieniem w północno-wschodniej części Wzgórz Łomnickich. Wyrasta w kształcie niewielkiego, wyraźnie zaznaczonego szczytu, z dość stromymi zboczami, kulminacja rozległego masywu. W pobliżu wznosi się wiele mniejszych wzniesień, przeważnie bezimiennych. Na południu znajduje się Ziębiniec, osiągający tę samą wysokość, a na zachodzie Paulinum.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie zbudowane z granitów karkonoskich w odmianie porfirowatej, z żyłami aplitów i pegmatytów, uformowane w wyniku ich selektywnego wietrzenia. Na szczycie i zboczach szczytu występują liczne, niewielkie granitowe skałki oraz bloki.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Całą powierzchnie Zamkowej Góry oraz okoliczne wzniesienia porasta las świerkowy z domieszką drzew liściastych.

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Pod szczytem, od strony południowej, znajduje się wyrobisko opuszczonego kamieniołomu granitu.

Na północny wschód od Ziębieńca biegnie lokalna droga z Jeleniej Góry do Łomnicy oraz linia kolejowa z Jeleniej Góry do Wrocławia. Na zachodzie powstaje wschodnia obwodnica Jeleniej Góry, a na południowym zachodzie biegnie szosa 367 z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W okolicach Zamkowej Góry nie przechodzą żadne szlaki turystyczne.

Przed wojną Zamkowa Góra była celem licznych wycieczek, a z wierzchołka rozciągała się panorama Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy. W najbliższej okolicy znajdowały się gospody, altanki, ścieżki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]