Paweł Kozacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Kozacki OP
Ilustracja
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1965
Poznań
Przeor Konwentu św. Trójcy w Krakowie
Okres sprawowania 20102014
Prowincjał Dominikanów w Polsce
Okres sprawowania od 1 lutego 2014
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Inkardynacja Dominikanie
Śluby zakonne 4 września 1984
Prezbiterat 2 czerwca 1990

Paweł Kozacki OP (ur. 8 stycznia 1965 r. w Poznaniu[1]) – dominikanin, publicysta, bloger, były przeor Konwentu Świętej Trójcy w Krakowie oraz wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Od 1 lutego 2014 r. Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów[2]. 3 lutego 2018 r. wybrany na drugą kadencję[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie nauki w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu uczestniczył w duszpasterstwie szkół średnich prowadzonym przez o. Jana Górę. Równocześnie działał w poznańskiej opozycji antykomunistycznej (Szkolne Koła Oporu Społecznego i Rokosz). Wstąpił do zakonu w 1983, ale w 1984 został aresztowany za wcześniejszą działalność. Wyszedł z więzienia na mocy amnestii. Przyjął święcenia kapłańskie 2 czerwca 1990 r. Pierwsze trzy lata po święceniach spędził w dominikańskiej parafii św. Dominika w Szczecinie, gdzie był wikariuszem oraz katechetą i duszpasterzem akademickim. Współpracował też ze szczecińską rozgłośnią Polskiego Radia oraz Radiem „As”. Następnie został redaktorem naczelnym poznańskiego wydawnictwa dominikańskiego "W drodze", a od 1995 roku – miesięcznika "W drodze". Publikuje również regularnie w "Tygodniku Powszechnym". Od marca 2010 do lutego 2014 był przeorem Konwentu Świętej Trójcy w Krakowie. W związku z tym ustąpił z funkcji redaktora naczelnego "W drodze". 1 lutego 2014 r. został wybrany Prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów w Polsce. Wyboru dokonali przedstawiciele dominikańskich klasztorów zgromadzeni na kapitule, która odbyła się w Krakowie. 3 lutego 2018 r. został wybrany na drugą kadencję.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Zbiór jego medytacji biblijnych publikowanych przez trzy lata w "Tygodniku Powszechnym" ukazał się jako odrębna książka pod tytułem Szczęśliwe wariactwo (wyd. ZNAK, Kraków 2009 oraz W drodze, Poznań 2014).

Napisał również z o. Wojciechem Prusem OP książkę-rozmowę Spowiedź bez końca. O grzechu, pokucie i nowym życiu, (wyd. W drodze, Poznań 2010).

W 2016 opublikowano zbiór jego artykułów Krańce świata. Spojrzenie na Kościół bliski i daleki (wyd. W drodze).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Ojciec Kozacki pojawia się jako postać w książce Małgorzaty Musierowicz Kalamburka
  • Czynnie uprawia sport, jeździ na łyżworolkach i rowerze, przebiegł maraton

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Polak: Kto jest kim w Kościele. Warszawa: KAI, 1999. ISBN 83-911554-0-4. (pol.)
  2. Ojciec Paweł Kozacki ponownie prowincjałem (pol.). www.dominikanie.pl.
  3. Ojciec Paweł Kozacki nowym prowincjałem dominikanów (pol.). www.dominikanie.pl.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]