Pelophylax cretensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pelophylax cretensis[1]
(Beerli, Hotz, Tunner, Heppich & Uzzell, 1994)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

żabowate

Rodzaj

Pelophylax

Gatunek

Pelophylax cretensis

Synonimy
  • Rana cretensis Beerli, Hotz, Tunner, Heppich & Uzzell, 1994[1]
  • Hylarana cretensis (Beerli, Hotz, Tunner, Heppich & Uzzell, 1994)[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Pelophylax cretensisgatunek płaza bezogonowego z rodziny żabowatych występujący endemicznie na greckiej wyspie Krecie. Dorasta do 8 cm długości i z wyglądu przypomina spokrewnioną żabę śmieszkę. Zasiedla tereny podmokłe. Gatunek narażony na wyginięcie w związku ze stosunkowo niewielkim zasięgiem występowania oraz spadkiem rozmiarów i jakości preferowanych siedlisk.

Pozycja taksonomiczna[edytuj | edytuj kod]

Na status osobnego gatunku wskazują różnice w mtDNA oraz allozymach w porównaniu z innymi przedstawicielami rodzaju Pelophylax[2].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Płaz ten dorasta do 5–8 cm długości i z wyglądu przypomina spokrewnioną żabę śmieszkę (Pelophylax ridibundus), od której różni się[3]:

  • ubarwieniem, które zazwyczaj jest brązowo-szare (rzadziej zielonkawe) z widocznymi brązowymi kropkami
  • żółtawą pachwiną oraz wewnętrzną częścią ud
  • lepiej rozwiniętym modzelem podeszwowym

Zasięg występowania i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Endemit. Występuje wyłącznie na greckiej wyspie Krecie, gdzie spotykany jest na obszarach nizinnych poniżej 100 m n.p.m. Zasięg (Extent of Occurrence, EOO) wynosi 13 874 km²[2].

Płaz ten zasiedla tereny podmokle takie jak wolnopłynące rzeki, strumienie, jeziora i bagna. Do rozrodu dochodzi zapewne w zbiornikach wodnych[2].

Status i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN Pelophylax cretensis wymieniony jest jako gatunek narażony (VU, Vulnerable) w związku ze stosunkowo niewielkim zasięgiem i spadkiem w rozmiarach i jakości jego siedlisk. Gatunkowi temu zagraża głównie utrata i degradacja siedlisk spowodowana aktywnością ludzką, taką jak urbanizacja, turystyka czy rolnictwo, a także konkurencja ze strony inwazyjnej żaby ryczącej (Lithobates catesbeianus) oraz odłów w celach naukowych[2].

Gatunek ten występuje w wielu obszarach chronionych, które nie są natomiast właściwie zarządzane. Wymieniony jest również w załączniku V dyrektywy siedliskowej Unii Europejskiej i załączniku III konwencji berneńskiej. Figuruje również w greckiej czerwonej księdze gatunków zagrożonych (National Red List of Greece) jako gatunek zagrożony (Endangered)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pelophylax cretensis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Pelophylax cretensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2020 [dostęp 2023-07-09] (ang.).
  3. Dufresnes Ch., Amphibians of Europe, North Africa and the Middle East, 19 stycznia 2019, s. 108, ISBN 978-1-4729-4137-4.