Perkoz olbrzymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Perkoz olbrzymi
Podiceps major[1]
(Boddaert, 1783)
Perkoz olbrzymi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd perkozowe
Rodzina perkozy
Rodzaj Podiceps
Gatunek perkoz olbrzymi
Gatunki

zobacz opis w tekście

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Perkoz olbrzymi (Podiceps major) – gatunek ptaka z rodziny perkozów (Podicepodidae), zamieszkujący południową część Ameryki Południowej, gdzie jest szeroko rozpowszechniony.

Jest największym gatunkiem perkoza na świecie, masą ciała bardziej przypominając kormorana lub gęś. Mierzy 67-80 cm i waży około 1600-2000 g.

Perkoz olbrzymi preferuje zazwyczaj otwarte akweny. Najczęściej spotykany na jeziorach o niezbyt głębokiej wodzie i na spokojnych rzekach, często otoczonych lasami.

Ptaki posiadają rdzawą szyję i pierś, przechodzący w czarny na grzbiecie i białawy na brzuchu. Głowa jest koloru szarego, oczy rudo-brązowe.

Pożywienie perkoza olbrzymiego stanowią przede wszystkim ryby, których rozmiar może sięgać nawet 11 cm. Ponadto żywi się także skorupiakami, owadami oraz mięczakami. Dietę urozmaica krabami, głównie w okresie zimowym.

Jest gatunkiem umiarkowanie socjalnym i niekiedy gnieździ się w koloniach. Gniazduje od października do stycznia, w czasie lata na półkuli południowej. Lęgnie się zazwyczaj 2 razy w roku, składając każdorazowo 3-6 jaj.

W 1994 roku Bocheński wyodrębnił ten gatunek z rodzaju Podiceps i nadał mu nową nazwę rodzajową Podicephorus.

Wyróżniamy dwa podgatunki perkoza olbrzymiego[3]:

  • perkoz olbrzymi (Podicephorus major major) Boddaert, 1783 – zasiedla Południową Amerykę od Paragwaju i południowe krańce Brazylii po strefę Atlantyku Patagonii i San Juan w centralnej Argentynie. Widywany jest również w centralnym Chile oraz sporadycznie na Falklandach. Na dwóch stawach w północnej Limie obserwuje się populację perkoza olbrzymiego regularnie gniazdującego. Niektórzy badacze uważają, iż mogą one stanowić odrębny podgatunek, o bardzo małej liczebności.
  • perkoz czarnogłowy[4] (Podicephorus major navasi) Manghi, 1984 – żyje w chilijskich fiordach i na terenie andyjskiego jeziora Llanquihue. W okresie pozalęgowym wędruje na tereny morskie, przede wszystkim w okolice Wyspy Chiloé u zachodnich wybrzeży Chile.

Liczbę osobników tego gatunku szacuje się na około 50 000 sztuk.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podiceps major, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Podiceps major [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2014.3 [dostęp 2015-03-11] (ang.).
  3. Great Grebe (Podiceps major) (ang.). IBC The Internet Bird Collection. [dostęp 4 grudnia 2010].
  4. Nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rodzina: Podicipedidae Bonaparte, 1831 - perkozy - Grebes. W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-02-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]