Peter Unger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peter Unger (ur. 1942[1]) – filozof współczesny, profesor na uniwersytecie nowojorskim, XX-wieczny zwolennik sceptycyzmu. Zakres jego zainteresowań to metafizyka, epistemologia, etyka i filozofia umysłu.

Uczęszczał do Swarthome College w tym samym czasie co Dawid Kellog Lewis, później skończył uniwersytet oksfordzki, gdzie był uczniem Ayera.

Napisał obronę sceptycyzmu pt. Ignorance, w której twierdzi, że większość problemów filozoficznych nie może znaleźć rozwiązania. Przedstawił tam koncepcję terminów granicznych i stwierdził, że terminem granicznym jest też wiedza.

Na polu etyki w sposób paradoksalny dowodził tezy, że każdy człowiek ma moralny obowiązek przeznaczać duże kwoty na działalność charytatywną mającą na celu ratowanie życia, nawet jeśli musiałby te pieniądze ukraść. Używał też znanych paradoksów by dowodzić, że nic nie istnieje.

Według New York Times, wydanie z 20 grudnia 2008, Peter Unger pracuje właśnie nad ksiąźką - roboczo zatytułowaną "My Cat Does Not Exist" - która ma być wydana w połowie 2009 roku nakładem wydawnictwa Routlege Press.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Publikacje książkowe

Artykuły

  • I do not Exist, w: Perception and Identity, G. F. MacDonald (ed.), London: Macmillan, 1979.
  • The Problem of the Many, w: Midwest Studies in Philosophy, vol. 5 (1980), pp. 411‑467.
  • Free Will and Scientificalism, w: Philosophy and Phenomenological Research, vol. 65 (2002).
  • The Survival of the Sentient, w: Philosophical Perspectives, vol. 14 (2000).


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Philosophical Skepticism - Google Książki, books.google.pl [dostęp 2017-11-26].