Uniwersytet Nowojorski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Nowojorski
New York University
ilustracja
Dewiza Perstare et praestare
Data założenia 1831
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Nowy Jork
Liczba studentów ~55 000[1]
Położenie na mapie Manhattanu
Mapa lokalizacyjna Manhattanu
Uniwersytet Nowojorski
Uniwersytet Nowojorski
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Uniwersytet Nowojorski
Uniwersytet Nowojorski
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
Uniwersytet Nowojorski
Uniwersytet Nowojorski
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Uniwersytet Nowojorski
Uniwersytet Nowojorski
Ziemia40°43′48″N 73°59′42″W/40,730000 -73,995000
Strona internetowa
Washington Arch na Washington Square (nieoficjalny symbol NYU)

Uniwersytet Nowojorski (ang. New York University) (NYU) – największa szkoła wyższa w Nowym Jorku i jedna z największych w USA. Główny kampus uniwersytetu znajduje się w Greenwich Village na Manhattanie. NYU został założony w 1831 przez Alberta Gallatina i grupę prominentnych nowojorczyków, stał się największym prywatnym uniwersytetem non-profit w Stanach. Uczelnia składa się z 14 szkół, college’ów i wydziałów skupionych w 6 częściach Manhattanu. NYU posiada także oddziały zagraniczne w Londynie, Paryżu, Pradze, Berlinie, Ghanie, Madrycie i Szanghaju.

Historia[edytuj | edytuj kod]

New York University (początkowo nazywał się University of the City of New York) został założony 18 kwietnia 1831 r. przez grupę prominentnych nowojorczyków – kupców, bankierów i handlowców z klasy wyższej, którzy uznali, że Nowy Jork potrzebuje uniwersytetu dla młodych ludzi bez względu na pochodzenie, czy stan majątkowy rodziny. Inicjatorem powstania uczelni był Albert Gallatin, urodzony w Szwajcarii amerykański etnolog, lingwista, polityk i dyplomata. Fundatorzy chcieli, aby uczelnia wyznaczała nowe kierunki i zwyczaje w edukacji, jej oferta miała być jak najszersza, miała uczyć rzeczy praktycznych i nowoczesnych. Perspektywa nauczania na uniwersytecie nie tylko klasyki i religii, ale także języków współczesnych, filozofii, historii, matematyki, fizyki, ekonomii politycznej wzbudziła sensację na całym świecie. Do Nowego Jorku zostali sprowadzeni wykładowcy z Londynu, Paryża i Wiednia. NYU miał dawać studentom możliwości zostania handlowcami, prawnikami, architektami, bankowcami, wynalazcami, fizykami. Z założenia uniwersytet był bezwyznaniowy, jak Columbia College, ale patronował mu kościół anglikański, we współpracy, z którym nauczano tam teologii. New York University był prawdziwym pionierem w świecie akademickim.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

21 kwietnia 1831 uczelnia została nazwana University of the City of New York, popularnie znany był jednak pod dzisiejszą nazwą. Oficjalnie zmieniono ją na NYU w 1896. Pierwsze wykłady odbyły się w 1832 w Clinton Hall, znajdującej się niedaleko miejskiego ratusza. W 1835 powstała pierwsza profesjonalna szkoła NYU – the School of Law (Szkoła Prawa). Budynki Clinton Hall były położone w hałaśliwym i gwarnym, biznesowym centrum Nowego Jorku, dlatego też były domem NYU tylko przez kilka lat. Poszukano okolicy właściwej dla środowiska akademickiego, przeniesiono uczelnię do Greenwich Village.

New York University umożliwił kobietom naukę w 1888, a wykładanie i zajmowanie stanowisk administracyjnych w 1890.

New York University składa się z 14 szkół, college’ów i wydziałów:

Nieistniejące części uniwersytetu:

  • Daniel Guggenheim School of Aeronautics 1927–1973
  • School of Engineering 1894–1973 (połączony z Polytechnic Institute of New York)
  • Washington Square College (połączony z College of Arts and Science)
  • University College (połączony z College of Arts and Science)
  • New York College of Veterinary Surgeons 1857–1922
  • College Hofstra Memorial of New York University 1935–1963 (teraz Hofstra University)[2]

Wykładowcy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Uniwersytetu Nowojorskiego.

Kampus[edytuj | edytuj kod]

Większość uniwersyteckich budynków znajduje się na terenie, który okalają od południa Hudson Street, Broadway od wschodu, 14th Street od północy, a od zachodu Sixth Avenue. Od końca lat 70. główna część New York University to kampus Washington Square w centrum Greenwich Village.

Sport[edytuj | edytuj kod]

New York University należy do University Athletic Association, jednej z konferencji NCAA Division III. Wystawia łącznie 19 drużyn w różnych dyscyplinach, występujących pod nazwą NYU Violets. Szczególnym statusem cieszą się drużyny siatkówki kobiet oraz szermiercza, które „gościnnie” rywalizują w NCAA Division I. Uczelnia dysponuje halą sportową mogącą pomieścić ponad 2 tysiące widzów (Coles Sports and Recreation Center). Korzysta także z boiska piłkarskiego urządzonego na terenie nowojorskiego Van Cortlandt Park.

Polscy absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. New York University > About NYU > University Facts. [dostęp 2010-01-20].
  2. Newsday.com, www.newsday.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2007-10-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]