Petrovo Brdo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Petrovo Brdo
Ilustracja
Państwo  Słowenia
Gmina Tolmin
Powierzchnia 5,91 km²
Wysokość 796,6 m n.p.m.
Populacja (2002)
• liczba ludności

126
Kod pocztowy 5243
Tablice rejestracyjne GO
Położenie na mapie Słowenii
Mapa konturowa Słowenii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Petrovo Brdo”
Ziemia46°12′52″N 13°59′56″E/46,214444 13,998889

Petrovo Brdorozproszona osada w górnym krańcu Wąwozu Bačy (Baška grapa) w gminie Tolmin.

Osada leży u szczytu przełęczy o wysokości 803 m n.p.m. przy drodze Železniki – Bača pri Modreju na dziale wód między Wąwozem Bačy i Selšką doliną, czyli na dziale między Sawą i Soczą. Obszar ten był w poprzednich stuleciach ciężko dostępny transportowo, mimo tego, że przez przełęcz wiódł ważny szlak handlowy z Selškiej Doliny do doliny Bačy. Ten trakt był stworzony już w późnym średniowieczu. Dostęp na miejsce ułatwiła w 1903 poszerzona droga do Podbrda i w 1959 również poszerzona droga do Bohinjskiej Bistricy przez Sorišką planinę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W starych wzmiankach najpierw pisze się o osadzie pod niemiecką nazwą Peterlinseckh. Do XIX wieku były tu tylko cztery górskie gospodarstwa, Wieś powstała w ramach średniowiecznej kolonizacji rolników z tyrolskiej doliny Puster (Pustertal). Należała do majątku trzynastu wsi pod nazwą Rut . Na całym obszarze narzecze tyrolskie zachowało się do XVII wieku. O tym świadczą niektóre nazwy geograficzne i nazwiska. Między dwiema wojnami światowymi osada, która leżała na granicy z Włochami nie rozwijała się. W pobliżu przełęczy Włosi wybudowali wielki budynek straży granicznej, który po II wojnie światowej służył sanatorium chorób płuc z Golnika.

Petrovo Brdo jest punktem wyjściowym szlaków turystycznych na Porezen (1622 m) na południu i Slatnik (1598 m) na północy.